Tıbbi atıkların bertarafında sterilizasyon işlemi ve performans değerlendirmesi Van ili örneği
Sterilization process and performance evaluation in disposal of medical wastes a case of Van province
  1. Tez No: 568526
  2. Yazar: DİLEK OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Van İli Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinin (TAST) performansını değerlendirmek için karakterizasyon çalışması yapılmıştır. 2017 Kasım- 2018 Ekim tarihleri arasında bir yıl boyunca aylık periyotlarda tıbbi atık sterilizasyon tesisinin çıkış atıksularından alınan numuneler Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğine (SKKY) göre değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, Van ili tıbbi atık sterilizasyon tesisinden alınan atıksu numunelerinde pH, sıcaklık, iletkenlik, KOI, AKM, NO2-N, NO3-N, NH4-N, PO4-P ve ağır metal (Hg, Al, As, Cd, Co, Cr, Cu, Ni, Pb, Zn) analizleri yapılmıştır. pH 7,26-8,07, sıcaklık 22-25oC, iletkenlik 109-182 µS/cm, KOI 200-900 mg/L, AKM 12-86 mg/L, NO2-N 0,4 -1,0 mg/L, NO3-N 1.5-8.3 mg/L, NH4-N 11-25 mg/L ve PO4-P 4,5-7,3 mg/L aralığında bulunmuştur. Ağır metal konsantrasyonlarının SKKY' de belirtilen sınır değerlerin altında olduğu belirlenmiştir. Mikrobiyolojik analizler membran filtrasyon yöntemine göre yapılmıştır. 24-48 saat süre ile bekletilen atıksu numunelerinde herhangi bir faaliyet gözlenmemiştir. Ayrıca TAST katı atıklarının ağır metal açısından liç karakteristikleri incelenmiştir. TAST atıksuları organik kirletici maddeler içermekte olup, KOI değeri bazı aylarda sınır değeri aşmıştır ve yerinde arıtma gerektirmektedir. Bu nedenle SKKY' de belirtilen deşarj standartlarını karşılamak için TAST atık sularına ön arıtma (koagülasyon, flokülasyon vb.) işlemi uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, characterization study was performed to evaluate the performance of Medical Waste Sterilization Plant (MWSP) in Van. From November 2017 to October 2018, samples taken from the effluent from the medical waste sterilization facility for a period of one year were evaluated according to the Water Pollution Control Regulation (WPCR). In the scope of the study, pH, temperature, conductivity, COD, SS, NO2-N, NO3-N, NH4-N, PO4-P and heavy metal analyzes (Hg, Al, As, Cd, Co, Cr, Cu, Ni, Pb, Zn) were carried out in wastewater and solid waste samples taken from the medical waste sterilization facility in Van. pH 7.26-8.07, temperature 22-25oC, conductivity 109-182 µS/cm, COD 200-900 mg/L, suspended solids 12-86 mg/L, NO2-N 0.4-1.0 mg/L, NO3-N 1.5-8.3 mg/L, NH4-N 11-25 mg/L and PO4P were in the range of 4.5-7.3 mg/L. Heavy metal concentrations were found to be lower than the limit values given in the WPCR. Microbiological analyzes were performed according to membrane filtration method. No activity was observed in the samples that were kept for 24-48 hours. In addition, leaching characteristics of solid wastes of MWSP in terms of heavy metal were investigated. MSWP wastewater contains organic pollutants, the COD value has exceeded the limit in some months and requires on-site treatment. Therefore, pre-treatment (coagulation, flocculation, etc.) should be applied to TAST wastewater in order to meet discharge standards specified in WPCR. in order to meet the discharge standards specified in the water pollution control regulation, MSWT wastewater should be pre-treated.