Ortaokul öğrencilerinin internetteki etik ihlallerine yönelik algılarının incelenmesi
An investigation on perception of secondary school students towards unethical behaviors on internet
- Tez No: 568525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEMSEDDİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, ortaokulda öğrenim gören öğrencilerin internetteki etik ihlallerine yönelik algılarının incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle ortaokul öğrencilerine yönelik geçerli ve güvenilir bir“İnternet Etik İhlali Algı Ölçeği”geliştirilmiştir. Ölçek; uygunsuz içerik, dürüstlük, mahremiyet, fikri mülkiyet olmak üzere toplam dört boyuttan ve 19 maddeden oluşmaktadır. Araştırma 2013-2014 eğitim öğretim yılında Konya ili merkez ilçeleri sınırları içerisinde yer alan 6 farklı ortaokulda 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda öğrenim gören toplam 527 öğrenciden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin internetteki etik ihlallerine yönelik algılarının yüksek olduğu görülmüştür. Kız öğrencilerin internetteki etik ihlallerine yönelik algılarının içerik, dürüstlük, gizlilik alt boyutlarında ve genel toplamda erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sınıf düzeyinin arttıkça öğrencilerin internetteki etik ihlallerine yönelik algılarının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin internet kullanım sıklığı arttıkça internetteki etik ihlallerine yönelik algılarının azaldığı görülmüştür. Başarılı öğrencilerin internetteki etik ihlallerine yönelik algılarının başarısız öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin internetteki etik ihlallerine yönelik algılarının evde internet bağlantısı bulunma, bilgisayar dersi alma, anne babanın eğitim durumu ve aile ekonomik düzey açısından farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the perceptions of secondary school students about ethical violations on the Internet. In accordance with this purpose, a valid and reliable“Internet Ethics Violation Perception Scale”was developed primarily for secondary school students. The scale consists of four dimensions including inappropriate content, honesty, privacy, intellectual property, and 19 articles. The research was carried out with the data obtained from 527 students studying at 5, 6, 7 and 8 grades in 6 different secondary schools in the central districts of Konya province in 2013-2014 academic year. As a result of the research, it was seen that students' perceptions of ethical violations on the internet were high. It was found that female students' perceptions of ethical violations on the internet were higher in terms of content, honesty, confidentiality sub-dimensions and overall total than male students. It is concluded that students' perceptions of ethical violations on the internet decreased as grade level increased. It is seen that as the frequency of internet usage increased, students' perceptions about ethical violations on the internet decreased. It was observed that successful students' perceptions of ethical violations on the internet were higher than unsuccessful students. It was observed that students 'perceptions of ethical violations on the internet did not differ in terms of having internet connection at home, taking computer lessons, parents' education level and economic level of the family .