Nükleer enerji tüketimi ve ekonomik performans arasındaki ilişki: Panel veri analizi
The relationship between nuclear energy consumption and economic performance: Panel data analysis
- Tez No: 568529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Politika karar vericilerin ve araştırmacıların ilgisini gün geçtikçe çeken nükleer enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisinin anlaşılması sürdürülebilir kalkınma anlayışında önem arzetmektedir. Çalışma nükleer enerji tüketiminde Dünya'da ilk sıralarda yer alan 11 ülkede (Almanya, Amerika, Çin, Fransa, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, Japonya, Kanada, Rusya, Ukrayna) nükleer enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisini incelemeyi amaç edinmektedir. Bu amaç doğrultusunda Dünya Bankası Ekonomi Kalkınma Göstergeleri ve BP Dünya Enerji İstatistikleri Raporları'ndan derlenen 1997-2017 dönemine ait normalize edilmiş yıllık veriler kullanılarak Havuzlanmış Ortalama Grup Tahmincisi (PMGE), Ortalama Grup Tahmincisi (MGE) ve Dinamik Sabit Etkiler (DFE) yöntemlerine başvurulmuştur. Stata programı aracılığıyla yapılan ekonometrik analiz sonucunda nükleer enerji tüketiminin ekonomik performans üzerinde kısa dönemde etkili olmaz iken uzun dönemde Japonya dışında diğer ülkelerde nükleer enerji tüketiminin ekonomik performans üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Panel veri yönteminde her bir ülke için ayrı ayrı sonuçlar sağlanan analizden çıkan bulguların politika karar vericiler tarafından dikkate alınarak uygun ekonomi politikalarının izlenmesi ekonomik performans ve etkinlik açısından önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Understanding the relationship between nuclear energy consumption and economic growth, which has attracted the attention of policy-makers and researchers, is crucial in the understanding of sustainable development. The study aims to investigate the relationship between nuclear energy consumption and economic growth in 11 countries (Germany, America, China, France, South Korea, India, England, Japan, Canada, Russia, Ukraine) that are in the top ranks in the world in nuclear energy consumption. For this purpose, Pooled Average Group Estimator (PMGE), Average Group Estimator (MGE) and Dynamic Constant Effects (DFE) methods were used by using normalized annual data for the period 1997-2017 compiled from World Bank Development Indicators and BP World Energy Statistics Reports. As a result of the econometric analysis conducted through the Stata program, it has been concluded that nuclear energy consumption does not have an impact on economic performance in the short term, whereas nuclear energy consumption in other countries, except Japan, has an impact on economic performance in the long term. In the panel data method, it will be important for economic performance and efficiency to be followed by policy decision makers considering the findings from the analysis provided for each country separately.