Various parameter estimation techniques for stochastic differential equations
Stokastik diferansiyel denklemler için çeşitli parametre tahmin yöntemleri
  1. Tez No: 568528
  2. Yazar: SEMİH ERGİŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN VARDAR ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ekonomiden fiziğe, biyolojiden mühendisliğe kadar birçok alanda görünen dinamik sistemler rastgelelik içerir. Bu nedenle, stokastik diferansiyel denklemler, bu disiplinlerdeki dinamik sistemleri modellemek için yararlı matematiksel araçlardan biridir. Bu çalışmada Brownian hareketi ile temsil edilen stokastik diferansiyel denklemlerle modelleme yaparken iki parametre tahmin yöntemi önerilmektedir. Parametreleri tahmin etmek için en çok olabilirlik ve genelleştirilmiş moment teknikleri kullanılmış ve Brownian hareketi için yapılan varsayımlar yerine getirildiğinde, her iki tekniğin de aynı sonucu verdiği elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dynamic systems appear in many fields from economics to physics, from biology to engineering include randomness. Therefore, stochastic differential equations are one of the necessary mathematical tools to model dynamic systems in these disciplines. In this study, we propose two parameter estimation methods when modelling with SDEs which are driven by Brownian motion. Maximum likelihood estimation and generalized method of moment techniques are used to estimate parameters and it is obtained that when the assumptions for Brownian motion satisfy, both techniques give the same result.