Huntington genokopi hastalıklarında AN1 ve TBP mutasyonları
ATN1 and TBP mutations in huntington genocopy diseases
- Tez No: 568547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL GÜRHAN KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Nöroloji, Psikiyatri, Genetics, Neurology, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Huntington hastalığı, hareket bozuklukları, kognitif problemler ve psikiyatrik bozukluklar ile karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. Huntington hastalığından sorumlu mutasyon, HTT genindeki CAG tekrar bölgesinde tekrar sayısının artışıdır ve bu durum huntingtin proteininde uzamış bir çoklu glutamin zinciri oluşmasına neden olmaktadır. Hastalığın klinik özelliklerine sahip olan hastaların yaklaşık % 1'inde HTT geninde mutasyon saptanmamaktadır. Bu klinik duruma HDL (Huntington Disease Like) sendromları denir. Bu kavram, Huntington genokopi hastalıklarını da kapsamaktadır. SCA17 (Spinoserebellar ataksi-17), Huntington hastalığı benzeri belirtilerle karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. Beyaz ırkta en sık görülen HDL sendromudur. Hastalığın tanısı TBP geninin CAG/CAA tekrar bölgesindeki artışın gösterilmesi ile konulmaktadır. Etkilenen bireylerde 43 ve üzerinde tekrar vardır. DRPLA (Dentato-rubral-pallido-Luysian atrofi), Huntington benzeri belirtilerle karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. Hastalık Asya popülasyonlarının dışında nadir görülmektedir. Hastalığın tanısı, ATN1 geninin CAG tekrar bölgesindeki artışın gösterilmesi ile konulmaktadır. Etkilenen bireylerde bu bölgede 48'den fazla tekrar vardır. SCA17 ve DRPLA, en sık rastlanan HDL sendromlarından biri olduğundan, HDL hastalarımızda TBP ve ATN1 geni mutasyonları araştırılmıştır. Çalışmamızda, Huntington hastalığından şüphelenilerek genetik servisimize yönlendirilen 90 hastanın DNA örnekleri kullanılmıştır. Hepsi HTT mutasyonu açısından negatif bulunmuştur. TBP ve ATN1 geninin tekrar bölgeleri fragman analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, 2 hastada SCA17, 2 hastada da DRPLA tanısı konulmuştur. Böylece HDL hastalarının % 4,4'üne genetik olarak tanı konulmuştur. Bu oranın, konu ile ilişkili pek çok yayındakinden daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Huntington's disease (HD) is a neurodegenerative disease characterized by movement disorders, cognitive and psychiatric problems. The underlying mutation of HD is CAG repeat expansion in HTT gene resulting in an expanded polyglutamine chain in huntingtin protein. There is no CAG repeat expansion in HTT in approximately 1% of patients with clinical features of the disease. These clinical conditions are called HDL (Huntington disease-like) syndromes. HDL syndromes include Huntington genocopy diseases. SCA17 (Spinocerebellar ataxia-17) is a neurodegenerative disease characterized by Huntington like symptoms. It is the most common HDL syndrome in Caucasian population. Diagnosis of the disease is made by demonstrating the expansion of CAG/CAA repeat region in TBP gene. Affected individuals have greater than 43 repeats. DRPLA (Dentatorubral-pallidoluysian atrophy) is a neurodegenerative disease characterized by Huntington like symptoms. The disease is rare outside of Asian populations. The diagnosis of the disease is made by demonstrating expansion of CAG repeat region of ATN1 gene. Affected individuals have greater than 48 repeats. Because SCA17 and DRPLA are one of the most frequent HDL syndromes, we investigated TBP and ATN1 mutations in our HDL patients. DNA samples of 90 patients who were referred to our genetic services for suspicion of Huntington disease were used. All of them have been negative for HTT mutation. Repeat expansion regions of TBP and ATN1 were analyzed by fragment analysis and we diagnosed SCA17 in 2 patients and DRPLA in 2 patients. 4.4 % of HDL patients were genetically diagnosed. This rate is higher than in many publications.