Okuma becerilerinin geliştirilmesine yönelik yapılan lisansüstü tezlerin incelenmesi
Investigation of graduate theses on developing reading skills
- Tez No: 568550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DEĞİRMENCİ GÜNDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada okuma becerilerinin geliştirilmesi ile ilgili yapılan lisansüstü tezlerin yazarlarının cinsiyetlerine, yapıldığı yıllara, yapıldığı üniversitelere, kullanılan yöntemlerine, konularına, hedef kitlesine göre sınıflandırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veri analizi içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanında bulunan 2002-2018 yıllarına ait, okuma becerilerinin geliştirilmesine yönelik yapılan 32 adet doktora tezi, 103 adet yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 135 izinli lisansüstü tez ile ilgili detaylı incelemeler yapılmış ve veriler alt gruplara ayrılmıştır. Ulaşılan tezler, tez türü, tezin yayınlandığı yıl, yazarın cinsiyeti, tezin yapıldığı üniversite, tezin konusu, veri toplama yöntemleri ve tezin hedef kitlesine göre incelenmiş, ulaşılan bulgular yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda; a) okuma becerilerinin geliştirilmesine yönelik yapılan lisansüstü tezlerin çoğunluğunun 2016 ve 2018 yılında yapıldığı, b) en fazla çalışma yapılan üniversitenin %18,5'lik oranla Gazi Üniversitesi olduğu, c) kullanılan yöntemler incelendiğinde; %65,9'luk oranla nicel yöntemin kullanıldığı, d) okuma becerilerinin geliştirilmesine yönelik yapılan lisansüstü tezlerin yazarlarının cinsiyetlerine bakıldığında; %53,3'lük oranla kadın araştırmacı olduğu, e) okuma becerilerinin geliştirilmesine yönelik yapılan lisansüstü tezlerin hedef kitlesine göre dağılımına bakıldığında; %48,1'lik kısmının ortaokula yönelik çalışmalar olduğu, f) okuma becerilerinin geliştirilmesine yönelik yapılan lisansüstü tezlerin % 76,2'sini yüksek lisans tezlerinin oluşturduğu sonuçlarına ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to class if you graduate theses related to the development of reading skills according to their genders, the years of study, universities, methods used, subjects and target audience. In this study, document analysis technique which is one of the qualitative search methods is used. Data analysis was performed by content analysis.The sample of the study was analyzed by the Turkish National Research Center (YÖK National Thesis) between 2002 and 2018. Detailed studies were carried out on 32 doctoral dissertations and 103 master's thesis, including 40 master's thesis, and the data were divided into subgroups. The theses were examine according to the thesis type, the year the thesis was published, the gender of the author, the subject of the thesis, the subject of the thesis, the subject of the thesis, data collection methods and the target audience of the thesis. As a result of the finding obtained from the research; a) The majority of graduate theses prepared for the development of reading skills were made in 2018 and 2016, b) The most studied university is Gazi University with a rate of %18.5%, c) The methods used; Quantitative method is used in the ratio of %65.9, d) When looking at the gender of the authors of the graduate theses prepared for the development of reading skills; %53.3 female researcher, e) When looking at the distribution of post graduate theses prepared for the development of readings skills according to the target group; 48.1 of the studies are for secondary school, f) %76.2 of the graduate theses prepared for the development of reading skills are reached by the results of master theses.