Kolcaba'nın konfor kuramına temellendirilmiş hemşirelik girişimlerinin yaşam sonu dönemdeki hastaların konfor düzeyine ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
A study to evaluate the effects of nursing care i̇mplementations based on Kolcaba's comfort theory for the end of life patients comfort levels and the life quality
- Tez No: 568549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Araştırma, Kolcaba'nın konfor kuramına temellendirilmiş hemşirelik girişimlerinin yaşam sonu dönemdeki hastaların konfor düzeyine ve yaşam kalitesine etkisini saptamak amacıyla bağımsız gruplarda ön test son-test kontrol gruplu yarı deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemini Eylül 2017–Eylül 2018 tarihleri arasındapalyatif bakım ünitesinde yatan 25-70 yaş arası, en az ilkokul mezunu, iletişim kurulabilen, en az iki hafta ünitede yatan ve çalışmayı kabul eden 30 deney, 30 kontrol grubunda olmak üzere 60 hasta oluşturmuştur. Deney grubundaki hastalara Kolcaba'nın konfor kuramına özgü hazırlanmış olan hemşirelik bakım planına göre bakım verilirken, kontrol grubundaki hastalar kuruma özgü standart bakım almışlardır. Sonuçlar genel konfor ölçeği ve genel yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, yates düzeltmeli ki-kare testi, fisher exact testi, mann withney u testi, wilcoxon signed rank testi, pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was based on Kolcaba's comfort theory, and it was carried out as a quasi-experimentalpost-test within independent groups and a control group to determine the effect of nursing care interventions on the comfort level of the quality of life of the end-of-life patients. Materials and Methods: İn this study we compare 30 experimental and 30 control patients, aged between 25-70 years, at least elementary school graduates who were in the palliative care unit between September 2017 and September 2018, whom could be contacted, who stayed in the unit at least two weeks and accepted to be a part of this study.While the patients of experimental group were cared according to the nursing care plan based on Kolcaba's comfort theory, the patients of control group received the standard care plan of the institution. The results were evaluated according to standart comfort scale and general life quality scale. The datas of independent groups according to t test while the datas of dependent group analyzed by the t test, yates corrected chi-square test, fisher exact test, mann withney u test, Wilcoxon signed rank test, pearson correlation analysis.