Antalya Büyükşehir Belediyesinde akıllı kent uygulamaları
Smart city applications in Antalya Metropolitan mMnicipality
- Tez No: 568552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE SERAP TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye ve dünya ölçeğinde kent nüfusu ve yüzölçümlerinin sürekli artması yönetim ve yönetişim zorlukları ile birlikte doğal kaynakların tüketilmesi, yaşam alanlarının sürdürülebilir kullanımı ve kent konforunun azalması gibi sorunları beraberinde getirmiştir. Bu sorunların çözülmesi için gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası ölçekli çok sayıda anlaşma ve protokol gerçekleştirilmiş ancak somut bir sonuç elde edilememiştir. Bahsi geçen durum kent sorunlarının çözümü için yeni arayışları ortaya çıkarmış ve bu kapsamda bilişim teknolojileri devreye girerek akıllı kent uygulamaları geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleştirilen akıllı kent uygulamalarının detaylı şekilde incelenmesi ve diğer kentler ile karşılaştırılmasıdır. Çalışma kapsamında nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemleri ile elde edilen veri ve bulgular çalışmanın sonuç bölümüne aktarılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kent merkezi sınırları içerisinde şehir yönetimi, ulaşım, enerji, atık yönetimi, güvenlik ve sağlık alanında çok sayıda akıllı kent uygulamasının kullanıldığı tespit edilmiştir. Uygulamaların yararlarının incelendiği saha çalışmalarından elde edilen bulgular ve mevcut literatüre göre bir değerlendirme yapıldığında kentte yapılan akıllı uygulamaların oldukça faydalı sonuçlar verdiği ve birçok uygulamanın Türkiye ölçeğinde ilk kez gerçekleştirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Antalya'da sürdürülen akıllı kent uygulamaları kapsamında turizm konusunda eksikler tespit edilmiş, uygulamaların iyi sonuçlar vermesi için yatırımların sürmesi ve konuyla ilgili belediye bünyesinde ayrı bir birim kurulması önerilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey the world scale of the urban population and area of the continuous increase in the consumption of natural resources management and governance with the challenges, problems such as the reduction of urban sustainable use and comfort of their living space has brought. Many national and international agreements and protocols were implemented to solve these problems, but no concrete results were achieved. This situation has revealed new quests for the solution of urban problems and in this context, information technologies have been introduced and smart city applications have been developed. The purpose of this study is to examine the smart city applications performed in Antalya Metropolitan Municipality in detail and to compare them with other cities. Qualitative research methods were used in the study. The data and findings obtained by qualitative research methods were evaluated and evaluated in the conclusion section of the study. As a result of the study, it was determined that Antalya Metropolitan Municipality used many smart city applications in the city center, transportation, energy, waste management, security and health within the boundaries of the city center. The examination of the application of benefits pitch obtained from study findings and when an evaluation is made based on the available literature that give useful results for the intelligent application made in the city and has reached the conclusion that for the first time the scale of Turkey's many applications. Within the scope of the smart city practices carried out in Antalya, tourism shortcomings have been identified and the work has been terminated by recommending the establishment of a separate unit within the municipality regarding the continuation of the investments in order to give good results.