Ortaçağ'da Niksar
Niksar in the Middle Age
- Tez No: 568562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yerleşim alanları ve insanlar arasında sıkı bağlar vardır. Zaten insanoğlu daima kendisini güvende hissedebileceği ve yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanları tercih etmiştir. Ayrıca bir yerin yerleşim alanı olabilmesi için doğal ve zengin kaynaklara ve de ticaret güzergâhına sahip olması gerekir. Günümüz Niksar'ı bu özelliklere sahip olması nedeniyle insanoğlunun M.Ö. 3000 yılından beri tercih ettiği yerleşim alanları arasında yer almaktadır. Niksar'da M.Ö. 3000 yıllarından beri birçok uygarlık varlık göstermiş ve dönemlerinin şartları el verdikçe Niksar'a mimari ve kültürel alanlarda katkıda bulunmuşlardır. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu'nun kapıları Türklere açılmıştır. Bununla birlikte Anadolu'ya yapılan akınlar Anadolu'nun Türkleşme ve İslamlaşma sürecine hız kazandırmıştır. Danişmend Ahmed Gazi 1080'de Sivas'ı daha sonra Tokat'ı ve Niksar'ı alarak bu sürece katkıda bulunmuştur. Danişmendliler tarih olarak İslamiyetin Türkler tarafından kabulünün yaklaşık 250-300 yıl sonra kurulmuş olmasına rağmen“İslam”ve“Cihad”anlayışını benimsemiş ve bu yolda kültürel olarak da çaba sarf etmişlerdir. Niksar'da kültür ve medeniyet göstergesi olan cami, medrese, han, hamam, türbeler yaptırarak Anadolu'nun İslamlaşması hususunda çaba sarf etmiştir. Türkiye Selçukluları ise bu şehre Danişmendlilerden sonra gelmişler ve bu şehri hem idari hem de seferlerde askeri merkez olarak kullanmışlardır. Danişmendliler gibi Türkiye Selçukluları Devleti de Niksar ve çevre kentlerde imar faaliyetlerine önem göstermiştir. Biz de çalışmamız Ortaçağ'da Niksar konusunu hazırlarken Danişmendli Beyliği ve Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Niksar konularını ele aldık.
Özet (Çeviri)
There are tight links between settlement areas and people. Human beings have always preferred the areas where they can feel secure and meet their vital needs. In addition, in order to become a residential area, a natural and rich resource and trade route must also be available. Today's Niksar is one of the settlements that humanity has preferred since 3000 BC because of these features. In Niksar, since 3000 BC, many civilizations have existed and they have contributed to Niksar in architectural and cultural areas as the conditions of their periods have been enabled. After the victory of Malazgirt in 1071, the gates of Anatolia were opened to the Turks. However, the raids on Anatolia have accelerated the process of Turkization and Islamization of Anatolia. Danishmend Ahmed Gazi contributed to this process by taking Sivas afterwards Tokat and Niksar in 1080. Although the Danishmendids were established about 250-300 years after the acceptance of Islam by Turks, they adopted the“Islam”and“Jihad”approach and made cultural efforts in this way. As an indication of culture and civilization in Niksar, it made efforts by building mosques, madrasas, inns, Turkish baths and tombs about the Islamization of Anatolia. The Turkey Seljukids came after the city Danishmendids and used as a headquarters in this city both administrative and military expeditions. The Turkey Seljuks State as Danishmendids has also demonstrated the importance Niksar and public works in the surrounding cities. While preparing our study, we tried to explain by using the primary source Niksar's political situation, geographical structure, cultural assets, strategic and geopolitical position in the Middle Ages.