Komana Anadolu Selçuklu Çağı seramikleri
Komana Anatolia Seljuks era ceramics
  1. Tez No: 649793
  2. Yazar: YUNUS EMRE KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ÖZKUL FINDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 602
Özet
Komana, Tokat-Niksar karayolu üzerinde bulunan Gümenek köyünde yer almaktadır. 2009 yılında başlanan kazı çalışmaları sonucunda bölgede Helenistik, Roma Bizans, Selçuklu- Beylikler ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda buluntu ele geçirilmiştir. Bu buluntular içerisinde yer alan 2009-2017 yılları arası Türk-İslam dönemi seramikleri tez çalışmamızın konusunu oluşturur. Hamamtepe olarak isimlendirilen tepe Htp01, Htp02, Htp03 ve Htp04 olarak dört kısma ayrılır. Bu alanlar içerisinde en çok buluntu ve açma sayısına sahip olan kısım Htp01'dir. Bölgedeki her dört alanda stratigrafik açıdan büyük benzerlik gösterir. Tez çalışmamızda Htp01 kısmında yer alan sırlı ve sırsız seramikler incelenmiş, ayrıca Htp01 ile sınırla ayrılan Htp02'de ele geçirilen bazı seramikler de çalışmamıza dahil edilmiştir. Komana kazı buluntuları içerisinde çoğunluğu oluşturan Ortaçağ seramikleri Anadolu'da farklı bölgelerdeki örneklerle karşılaştırılarak konumuz kapsamında detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üç ayak ve yarı mamul buluntulara dayanılarak 13.yüzyılın ilk çeyreği ile 14.yüzyılın ilk çeyreği arasındaki döneme ait seramiklerin büyük bir kısmının yerel üretim olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Komana is located in Gümenek village on the Tokat-Niksar highway. Komana settlement, begining excavation in 2009, has been found many finding about Helenistic, Roman, Byzantine, Seljuks-Beyliks and Ottoman periods. 2009-2017 years' Turkish-Islamic ceramic findings are constituted ours thesis subject. The hill called Hamamtepe is divided four area as Htp01, Htp02, Htp03 and Htp04. Htp01 is the highest number of finds and trenches in these areas. It shows great similarity in stratigraphic terms in all four areas in the region. In our thesis, glazed and unglazed ceramics in Htp01 were examined, and some ceramics are seized in Htp02 separated by Htp03 were also included in our study. The medieval ceramics were examined in detail within the scope of this topic by comparing the samples from different regions in Anatolia. Based on the tripod and semi-finished finds, most of the ceramics belonging to the period between the first quarter of the 13th century and the first quarter of the 14th century are thought to be local production.