Combined effect of biochar, phosphoric acid and different nitrogen forms on wheat growth and some soil properties of a calcareous soil
Biyoçar, fosforik asit ve farklı azot formalarının kireçli bir toprakta buğday gelişimi ve bazı toprak özellikleri üzerine ortak etkisi
- Tez No: 945670
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN GÜLSER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MARİANA PETCOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Düşük organik madde seviyeleri, yüksek pH ve düşük besin maddesi bulunabilirliği genellikle kireçli topraklarda buğday üretimini sınırlar. Bu zorlukların üstesinden gelmek için, biyokömür içeren entegre besin yönetimi stratejileri etkili bir yaklaşım olarak benimsenmiştir. Ancak, biyokömür (BA) ve H3PO4'in (PA) farklı azotlu gübrelerle birlikte uygulanmasının etkisi henüz araştırılmamıştır. BA ve PA'nın dört azotlu gübreyle (U: üre, NA: nitrik asit, LA: sıvı amonyak, AN: amonyum nitrat) kireçli toprakta buğday büyümesi ve toprak verimliliği üzerindeki birleşik etkilerini araştırmak için bir sera saksı denemesi yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Low organic matter levels, high pH and poor nutrient availability often limits wheat production in calacreous soils. To address these challenges, integrated nutrient management strategies with biochar have been adopted as an effective approach. However, the impact of co-application of biochar (BA) and H3PO4 (PA) with different nitrogen fertilizers remains unexplored. A greenhouse pot experiment was conducted to investigate the combined effects of BA and PA with four nitrogen fertilizers (U: urea, NA: nitric acid, LA: liquid ammonia, AN: ammonium nitrate) on wheat growth and soil fertility in calcareous soil.