Les éléments de classifiance dans 'Les Belles Images' de Simone de Beauvoir
Simone de Beauvoir 'ın 'Les Belles Images'adlı eserinde sınıflandırma öğeleri
  1. Tez No: 568573
  2. Yazar: GÜLDEN MERTEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Linguistics, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, geleneksel gramerin yanısıra, sıfatların nasıl yorumlanabileceğini göstermektir. Bu çalışmada Simone de Beauvoir'ın“Les Belles Images”adlı eserinde sınıflandırma sıfatlarını inceledik. Çalışmamız 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sıfatların tanımını, dilbilimde sınıflandırma kavramını ve dilbilimcilere göre sınıflandırma ve nitelendirilen sıfatlar arasındaki farkları hatırladık. Morfosentakzik sıfat sınıflarını bulduk ve morfolojik analizlerde basit formlu sıfatlar, türetilmiş sıfatlar, dönüşümle elde edilen sıfatlar ve bileşik sıfatları belirledik ve semantik sıfat sınıflarına örnekler verdik. Bu çalışmanın ikinci bölümünde yazar ve eseri hakkında bilgi verdik. Üçüncü bölümde ise sınıflandırma sıfatlarını göstermeye çalıştık. 183 sayfalık eserimizin tamamında 327 sınıflandırıcı sıfat bulduk. Morfolojik analizde, basit formda 189 sıfat ve 63 türev sıfat bulduk. Bileşik sınıflandırma sıfatlarını incelediğimizde, yazar 7 bileşik sıfat, semantik açıdan 63 renk sıfatı kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to show how adjectives can be interpreted besides traditional grammar. The point of approach of this work is the linguistic theory of Dominique Mainguenau to whom we borrowed the title of“classifier”used firstly by this one. In this study, we examined the classifying adjectives in Simone de Beauvoir's novel“Les Belles Images”. This study consists of three parts. In the first part we have recalled the definition of the adjectives and the notion of classification in linguistics and the distinctions between among the classifying and qualifying adjectives according to linguists. We found the morphosyntactic classes of adjectives and in the morphological analysis we have determined simple-form adjectives, derived adjectives, adjectives obtained by conversion and compound adjectives, and we have given examples on the semantic classes of adjectives. In the second part of this work we gave information about the author and her work. In the third part of this work we have tried to show classifying adjectives in the novel and we found 327 classifying adjectives in the whole of our corpus of 183 pages. In the morphological analysis we have found 189 adjectives with simple form, 63 derivative adjectives; by prefixing 12 derivative adjectives and by suffixation 51 derivative adjectives and there are 68 adjectives obtained by conversion and 6 adjectives verbaux and 62 past participles. When we look at compounding classifying adjectives, the author has used 7 compound adjectives. From the semantic level, we have found 63 adjectives of colors.