Pop-up çocuk kitabı tasarımı: Kedi Nerede
Pop-up children's book design: Where's the Cat
- Tez No: 568594
 - Danışmanlar: PROF. YUSUF KEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Heykelsi ve üç boyutlu görünümünün yanı sıra hareketli öğeler de içerebilen kitaplara, pop up kitaplar ya da üç boyutlu kitaplar denilmektedir. Bu kitaplar günümüzde çoğunlukla çocuk kitabı olarak tasarlansa da tarihsel sürece bakıldığında tasarımların ilk çeşitlerinin yetişkinler için üretilmiş olduğu görülmektedir. Astronomi, anatomi, geometri gibi çeşitli disiplinlerde; karmaşık bilgileri açıklamayı, tarihsel ya da matematiksel hesaplamalar yapmayı kolaylaştırmak için pop-up yapım teknikleri kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında, pop-up çocuk kitaplarının yapım aşamalarının incelenip, ardından bir pop-up çocuk kitabı tasarlanması amaçlanmıştır. İlk olarak pop-up çocuk kitaplarının ortaya çıkışı, ilk pop-up uygulamaları ve pop-up kitapların üç boyutlu görünümünün ve heykelsiliğinin gelişiminin geçmişten günümüze olan tarihsel süreci araştırılmıştır. Ardından pop-up kitapların yapım teknikleri, mekanizmaları ve kağıt mühendisliği araştırılıp incelenmiştir. Bu tez çalışmasının uygulamasında, Türk efsanevi kişiliklerinden biri olan Nasreddin Hoca'nın bir fıkrası; Kedi Nerede, bir pop-up çocuk kitabı olarak tasarlanmıştır. Bu pop-up kitabın neredeyse her sayfasında farklı bir pop-up uygulama tekniği ve mekanizmaları uygulanmaya çalışılmış ve bu uygulamada Türk motif ve desenlerine yer verilerek resimleme yapılmıştır. Bu çalışma ile ülkemizdeki pop-up çocuk kitap tasarımlarının az sayıda olmasına ve ülkemizde bu kitapların yer almasının gerekliliğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to its sculptural and three-dimensional appearance, books that can contain moving elements are called pop-up books or three-dimensional books. Although these books are mostly designed as children's books, it is seen that the first varieties of designs are produced for adults when the historical process is examined. In various disciplines such as astronomy, anatomy and geometry; The use of pop-up techniques to facilitate the elaboration of complex information, historical or mathematical calculations. In this study, it is aimed to design the pop-up children's books and then design a pop-up book. First of all, the appearance of pop-up children's books, the first pop-up applications and the development of the three-dimensional appearance and sculpture of pop-up books from the past to the present are examined. Then, construction techniques, mechanisms and paper engineering of pop-up books are researched and studied. In the application of this thesis, a joke of Nasreddin Hodja (one of the Turkish legendary personalities); Where is the Cat is designed as a pop-up children's book. In almost every page of this pop-up book, a different pop-up application technique and mechanisms have been tried to be applied and in practice, Turkish motifs and patterns have been included in the drawing. With this study, it is mentioned that the pop-up children's book designs are low in our country and the necessity of taking these books in our country.