Agenda setting in Ethiopia: Social and conventional/mainstream media comparison
Etiyopya'da gündem oluşturma sosyal ve geleneksel/ ana akım medya karşılaştırması
- Tez No: 568595
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Etiyopya medyası hem içerik hem de erişilebilirlik açısından halkın talebini karşılayamayan sınırlı bir yapıdadır. Ayrıca, ülkedeki ifade özgürlüğü ve medya direktifleri, halk gündemini özgürce ifade etmek için uygun değildir. Sosyal medya, artık insanların istediklerini dile getirip yazabilecekleri bir alan haline gelmiştir. Ancak sosyal medya yazarlarının profesyonel etiği olmaması ülkedeki gazeteciliği tehlikeye sokmuştur. Bu alanın araştırılması, Etiyopya Gündem'inin kapsayıcılığı, medya okuryazarlığı, aktivizm düzeyi ve vatandaş gazeteciliği ile aktivizm arasındaki ilişki hakkındaki soruları cevaplayacaktır. Ayrıca, kanaat önderleri sosyal medyayı, kötü yönetime karşı veya muhalefetin ülke siyasetinde ne gibi yanlışlar yaptığını belirtmek için sosyal çağrıları keşfetmek, savunmak ve kolaylaştırmak için bir araç olarak kullanmaktadır. Dahası, Etiyopya şu an geleceği tahmin edilemeyecek kadar karmaşık durumlarla karşı karşıyadır. Bunu sosyal medya aracılığıyla duyurarak kitleyi bilgilendirmek ve süreci kolaylaştırmak için fikirlerini paylaşanlara itibar etmek çok önemlidir. Etiyopya'da son altı, yedi yıldır çok büyük protestolar düzenlenmektedir. İnsanlar politika, ekonomi ve altyapıda özgürlük ve eşitlik talep etmektedir. Etiyopyalılar, belli olmayan bir şekilde ortaya konan bir gündeme karşı protestolar düzenlemektedir. Bu tez, gündemin kaynağı üzerine yoğunlaşarak neye dayandığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu tez, Etiyopya'daki mevcut durumu sosyal ve ana akım medyayı karşılaştırarak analiz etmektedir. Tez, okuyucunun medyadaki hangi bilgileri ve etki düzeylerini anlamalarını sağlayan“gündem belirleme”kuramına dayanarak Etiyopya'nın söylemlerini ve gündemlerini değerlendirecektir. Literatürde gündem belirleme ve Etiyopya gündemi ile ilgili konular tartışılmıştır. Ayrıca tezde, literatür ve medya söylemleri incelenerek, Etiyopya'yı nasıl etkilediği belirlenmiştir. Bu araştırmada sosyal medya ile ana akım medya organlarının gündemleri birbirinden farklılık ve benzerlikleri irdeledikten sonra farklılaşmalar tartışılmıştır. Farklılaşmalar, Etiyopya sosyal medya sahasında dolaşan dağınık söylemlerin asıl olarak dayandığı ekonomik, siyasal ya da tarihsel kaynağı bulmak için çeşitli sosyal medya profilleri ve ana akım medya içerikleri üzerinden değerlendirilmiştir. Politika, sosyal, ekonomik ve kültürel gündemlere odaklanarak hem sosyal medyanın hem de ana akım medyanın bakış açılarından çıkan sonuç ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Ethiopian media has a limited open area which couldn't fulfill the demand of the public both in terms of content and reachability. Furthermore, freedom of expression and media directives in the country are not favorable to freely express the public agenda. The social media has now become a gratification area that people can speak and write whatever they wish, yet the journalistic ethics in the country is highly jeopardized. Researching this area will answer questions about the inclusivity of the Ethiopian Agenda, level of media literacy and activism, relationship between citizen journalism and Activism. Besides, opinion leaders and agenda setters are using social media as a tool to explore, advocate and facilitate social calls against maladministration or what government oppositions think as wrong in the country's politics. Moreover, current Ethiopia is facing unpredictable situations and it's very critical to give credits and responsibilities for those who have shared ideas to facilitate the process through social media. Ethiopia is under a vast demonstration for the last 6-7 years. People are demanding freedom and equality in politics, economy, and infrastructure. Ethiopians are protesting against an agenda that is set in an unprecedented way. So the article will deal with the source of the agenda. Therefore, this thesis is intended to analyze the current situation in Ethiopia comparing the social and mainstream media outlets. The thesis is based on one of the well-known media theories 'agenda setting' that helps the reader to understand what information are in the media and their impact level. In the literature, topics related to agenda setting, Ethiopian agenda had been discussed. By reviewing literature and media outlets, this article will distinguish between social media and the mainstream agendas set in a front line. Social media profiles and mainstream media outlets were assessed to find out where the dispersed discourse lays on. Focusing on politics, social, economic, and cultural agendas elaborations will be given from both social media and mainstream perspectives.