Daily dietary intakes and sources of trace elements in human diet
İnsan yiyeceğindeki eser elementlerin kaynakları ve günlük alınım miktarları
- Tez No: 56860
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK K. ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZ İNSAN YİYECE?İNDEKİ ESER ELEMENTLERİN KAYNAKLARI VE GÜNLÜK ALINIM MİKTARLARI Akdağ, Erdem Yüksek Lisans, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Namık K. Araş Eylül 1996, 79 sayfa Bu çalışmada Ankara'nın beş farklı hastanesinden toplanan diyet örneklerinin minör ve eser element miktarları tayin edildi. Örneklerin sekiz tanesi kışın on tanesi yazın toplandı. Örnek toplama çift porsiyon tekniği uygulanarak yapıldı. Buna göre, her bireyin üç gün süresince yediği ve içtiği herşey toplandı. Daha sonra örnekler nomojenize ve liyophilize edildi ve aletli Nötron Aktivasyon Analiz yöntemi uygulanarak Na, Mg, Cl, K, Ca, Al, Cr, V, Mn, Fe, Zn, Se, Br, Rb, Sc, Co, Mo, Cs, La ve Sb elementlerinin derişimleri tayin edildi. Bilinen kuru ağırlıklarından ve konsantrasyonlarından yararlanarak elementlerin günlük alınım miktarları hesaplandı. Bu sonuçlar, uluslararası organizasyon tarafından önerilen günlük alınım miktarlarıyla Vkarşılaştırıldı ve Mg, Zn, Se, Fe ve Mo değerlerinin önerilen miktarlardan düşük olduğu gözlendi. Hastane yiyecek tüketim kayıtlarından ve yiyecek bileşim tablosundan yararlanarak bu elementlerin kaynakları hesaplandı. Ekmeğin bir çok element için ana kaynak olduğu gözlendi. Elementlerin deneysel olarak bulunan günlük alınım miktarlarının hesaplanmış günlük alınım miktarlarına oram 0.8 ile 1.2 arasında değişmektedir. Anahtar Kelimeler : Çift porsiyon tekniği, Nötron Aktivasyon Analizi, Eser elementler. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DAILY DIETARY INTAKES AND SOURCES OF TRACE ELEMENTS IN HUMAN DffiT Akdağ, Erdem M.S., Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Namık K. Aras September 1996, 79 pages In this study, minor and trace element contents of diet samples, collected from five different hospitals in Ankara, were determined. Eight of these samples were collected in winter, and ten of them were collected in summer time. Duplicate portion techniques were applied for collection of the samples. Everything, that were eaten and drank by the subjects during 3 -day period were collected. Later these samples were homogenized, freeze-dried and elemental concentrations of Na, Mg, CI, K, Ca, Al, Cr, V, Mn, Fe, Zn, Se, Br, Rb, Sc, Co, Mo, Cs, La and Sb were determined by Instrumental Neutron Activation Analysis. From the known dry weights and concentrations, daily dietary intakes of these subjects were calculated. These results were compared with the recommended daily allowance, RDA, suggested by international organization. It was observed that Mg, Zn, Se, Fe and Mo intakes of these subjects were lower than RDA IIIvalues. Sources of these elements were calculated using the hospital food consumption records and food composition tables. It was observed that bread is the main source of most of the elements. The ratio of Experimental to Calculated daily dietary intake values of these elements were in between 0.8 to 1.2. Keywords : Duplicate portion technique, Neutron activation analysis, Trace elements. IV