İncir'de enfeksiyon yapan Closteroviridae familyası virüslerin tanılanması
Detection of viruses in the family Closteroviridae in fig trees
- Tez No: 568615
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÜSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ilinde ev bahçeleri ve Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü incir seleksiyon bahçesindeki ağaçlarda mozaik-benzeri belirti taşıyan ağaçlarda Closteroviridae familyası virüs türlerini tanılamak amacıyla yürütülmüştür. Toplam 89 ağaçtan alınan yaprak örneklerinden silika yakalama yöntemiyle toplam nükleik asit (TNA) izole edilmiştir. TNA'lar Closteroviridae familyası için hazırlanmış dejenere primerleri kullanılarak RT-PCR ile testlenmiştir. Testlenen örneklerin 54 tanesinde 550-650 bç büyüklüğünde Closteroviridae familyası DNA'sı tanılanmıştır. Pozitif örneklerin 49 tanesinin nükleotid dizini çıkartılacak kalitede elde edilmiştir. Nükleotid dizinleri MEGA6 yazılım programında ClustalW ile hizalanmış, BLASTN kullanılarak gen bankasında kayıtlı, nükleotid benzerliği gösteren virüs türleriyle çoklu karşılaştırması yapılmıştır. Yedi örnek DNA'sı Ffig leaf mottle associated virus-1 (FLMaV-1), 38 örnek Fig leaf mottle associated virus-2 (FLMaV-2), 3 örnek Fig leaf mottle associated virus-3 (FLMaV-3) ve 1 örnek Fig mild mottle associated virus (FMMaV) dizinleriyle ile benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine viruses in the family Closteroviridae in fig trees having mosaic-like symptoms in home gardens in Kahramanmaraş province and in the experimental fig orchard of the Horticulture Department at Agriculture Faculty at Kahramanmaraş Sütçü imam University. Leaf and fruit samples were collected in July and stored at cold environment until they were processed for virus test. Total nucleic acid (TNA) isolation was made by using silica-capture method and used for reverse transcription and cDNA synthesis. PCR was carried out with degenerate primers prepared for Closteroviridae family. Fifty four out of 89 tested samples resulted positive in PCR test and had DNA band of 550-650 bp in size. Then they were directly sequenced in both direction and only 49 samples gave clear nucleotide sequences. Sequences were aligned with ClustalW and analysed in BLASTN for multiple comparison with other isolates in GeneBank using MEGA6 nucleotide sequence analyse software. The samples showed high nucleotide homology with Fig leaf mottle associated virus-1 (FLMaV-1) (7 sample), Fig leaf mottle associated virus-2 (FLMaV-2) (38 samples), Fig leaf mottle associated virus-3 (FLMaV-3) (3 samples) and Fig mild mottle associated virus (FMMaV) (1 sample).