Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'ne bir yılda yatan hastalarda tespit edilen hastane enfeksiyonu sıklığı ve hastane enfeksiyonu gelişmesiyle ilişkili faktörler
Frequency of nosocomial infections and related risk factors among children hospitalized at Hacettepe University Ihsan Dogramaci Children?s Hospital in a period of one year.
  1. Tez No: 204177
  2. Yazar: İNCİ BURÇİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Giriş ve amaç: Çocuk hastalarda hastane enfeksiyonlarının yetişkinlerde görülenlerden farklı özellikler göstermesi nedeniyle çocuk hastanelerine yönelik sürveyans, önleme ve kontrol planlarının geliştirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu nedenle birincil olarak hastanemizde pediatrik nozokomiyal enfeksiyonların istatistiksel veriler, risk faktörleri, kontrol ve önleme stratejilerinin değerlendirilmesi, ikincil olarak da ülke genelinde stratejik yaklaşım önerilerinde bulunulması planlanmıştır.Yöntem: Prospektif özellikte, yuvalandırılmış (nested) vaka kontrol tipinde planlanan araştırma Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi' nde 01.Eylül.2006-31.Ağustos.2007 tarihleri arasında yapılmıştır. Hastane enfeksiyonu tespit edilen vakalar ve hastane enfeksiyonu tespit edilmeyen, yaş, cinsiyet, yattığı servis ve yatış tarihi yönünden kontrol edilen hastalardan oluşan kontrol grubu değerlendirilerek hastane enfeksiyonu gelişimi için risk faktörleri saptanmaya çalışılmıştır.Bulgular: Çalışmanın yapıldığı bir yıllık sürede Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'de yatan 148 hastada hastane enfeksiyonu tespit edilmiş ve enfeksiyon hızı % 2,4 olarak hesaplanmıştır. En sık görülen hastane enfeksiyonları kan dolaşımı enfeksiyonları (% 29,1), en sık saptanan patojen olarak Chryseobacterium meningosepticum bulunmuştur (% 16,9). Hastane enfeksiyonlarının, hastanede yatış süresini (ortalama13,6 gün-6,8 gün), tanı-tedavi maliyetini (ortalama 24.396,050 YTL-4.855,227 YTL) ve mortaliteyi (% 8,1- % 0,9) arttırdığı görülmüştür. Lojistik regresyon analizi ile santral venöz kateter, entübasyon, başka bir hastanede yatış, immün süpresif tedavi ve temiz-kontamine yada kontamine cerrahi girişimin hastane enfeksiyonu riskini arttırdığı belirlenmiştir. Sağkalım analizinde ise entübasyon, santral venöz kateter kullanımı, başka bir hastanede yatış ve temiz-kontamine yada kontamine cerrahi girişimin hastane enfeksiyonu gelişmesi riskini arttırdığı saptanmıştırSonuç: Hastane enfeksiyonlarının çocuk hastanelerinde ayrı olarak değerlendirilmesi ve belirlenen risk faktörlerinin önlenmesi için her merkezin kendi durumunu değerlendirmesi ve önlemler alması gerekmektedir. Ayrıca bu bilgilerin bütün merkezler tarafından paylaşılması, ulusal sürveyans ve önleme çalışmalarının geliştirilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Background and objective: Surveillance and infection control programmes spesific to hospitals serving to children are necessary due to the different patterns of nosocomial infections of this age groups. This study aims to define the incidence of nosocomial infections, possible risk factors and effective control practices in our settings. Secondarily building a nation wide measures to control nosocomial infections is purposed.Method: This prospective nested case control study was carried out at Hacettepe University Ihsan Dogramaci Children?s Hospital between September 01, 2006 and August 31,2007. Patients with diagnosis of any nosocomial infection were included in the case group where as control group was composed of patients without nosocomial infections, controls were matched by age, gender, ward and month of hospitalization. Possible risk factors were analyzed by comparing these two groups.Results: During a period of 12 months, 148 nosocomial infection cases were diagnosed and infection rate was 2,4 %. Chryseobacterium meningosepticum was the most common pathogen (16,9 %) where as blood stream infections were the most frequent infection (29,1 %). Duration of hospitalization (mean 13,6 days versus 6,8 days), total diagnostic and treatment cost (mean 24.396,050 YTL versus 4.855,227 YTL) and mortality rate (8,1 % versus 0,9 %) were significantly higher among the patients with nosocomial infection as compared to controls. By multivariate analysis, previous hospitalization, entubation, central venous catheterization, immunosupressive therapy, prophylactic antimicrobial use, clean-contaminated/contaminated surgical interventions were found to be independent risk factors for nosocomial infections. By survival analysis previous hospitalization, entubation, central venous catheterization, and clean-contaminated/contaminated surgical interventions were found to be effective on development of nosocomial infections.Conclusion: Nosocomial infections and control practices should be considered spesifically in the pediatric hospital settings. Each hospital should define its own problem and implement control programmes particularly planned for that center. Sharing these information is necessary to constitute a nation wide effective surveillance and prevention policies.