İncir ağaçlarında (Ficus carica L.) enfeksiyon yapan Citrus exocortis viroid (CEVd) ve Hop stunt viroid (HSVd)'in tanılanması ve moleküler karakterizasyonu
Detection and molecular characterization of Citrus exocortis viroid (CEVd) and Hop stunt viroid (HSVd) infecting fig trees (Ficus carica L.)
- Tez No: 990653
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Viroid bitkide enfeksiyon yapan küçük, dairesel, tek zincir şeklinde ribonükleik asit (RNA) molekül yapısındaki etmenlerdir. Viroidler protein kodlamaz veya değiştirmezler, bitkilerde büyüme ve gelişmeyi kontrol eden genlerin değişmesine neden olurlar. Şu ana kadar belirlenmiş en küçük patojen olan viroidler, 246 ile 401 nükleotide sahiptirler. Viroidler mekanik olarak, tohumla, polenle, böcek vektörlerle taşınmakla birlikte en yaygın taşınma şekli vejetatif çoğaltım materyalleri ile gerçekleşmektedir (Cho ve ark., 2013). Viroid tanısında yaygın olarak indikatör bitkilere mekanik inokülasyon veya aşıyla taşınma, Poliakrilamid jel elektroforez (PAGE), nükleik asit hibridizasyon teknikleri kullanılmaktadır. İncir, çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetişen ve insanlık tarihinin bilinen en eski ıslah edilen meyve türlerinden biri olarak bilinir. Ticari değeri yüksek olan incirin, iklim ve ekolojik istekleri nedeniyle dünyada az sayıda ülkede üretimi yapılabilmektedir. Dünya ülkeleri içinde gerek kuru incir gerekse de taze incir üretiminde Türkiye ilk sırada yer almaktadır (Abacı ve ark.,2024). İncir üretimi yapılan alanlarda karşılaşılan problemler içerisinde en önemlilerinden birisi İncir mozaik hastalığıdır. İncir mozaik hastalığını taşıyan incir ağaçlarında 12 virüs ve 2 viroid olmak üzere 14 etmen; Fig leaf mottle-associated virus 1-2 (FLMaV 1-2) Fig mosaic virus (FMV) Fig mosaic associated virus 1-2 (FMaV 1-2) Fig latent virus-1 (FLV-1) Fig mild mottle associated virus (FMMaV) Fig cryptic virus (FCV) Fig badnavirus-1 (FBV-1) Arkansas fig closterovirus 1-2 (AFCV 1-2) Fig fleck-associated virus (FFkaV) Hop stunt viroid (HSVd) Citrus exocortis viroid (CEVd) belirlenmiştir (Açıkgöz ve ark.,2016). İncir ağaçlarında ilk viroid (HSVd, CEVd) raporu Tunus'ta Yakoubi ve ark., (2007) tarafından yapılmıştır. Daha sonra Apple dimple fruit viroid (ADFVd) İtalya'da (Michela ve ark., 2014) ve Türkiye (Buzkan ve ark., 2022)'de rapor edilmiştir. Araştırma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesindeki Bahçe Bitkileri Bölümü İncir gen kaynakları plantasyonunda ve ev bahçelerindeki incir ağaçlarında, HSVd ve CEVd'in bulunma durumu PCR yöntemiyle incelenecek ve tanısı yapılan viroid(ler)in moleküler karakterizasyonu yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Viroids are small, circular, single-chain ribonucleic acid (RNA) molecules that infect plants. Viroids do not code or change proteins, but cause changes in genes that control growth and development in plants. The smallest pathogens identified so far, viroids, have 246 to 401 nucleotides. Viroids are transmitted mechanically, by seeds, pollen, and insect vectors, but the most common transmission is through vegetative propagation materials (Cho et al., 2013). Mechanical inoculation or vaccination of indicator plants, polyacrylamide gel electrophoresis (PAGE), and nucleic acid hybridization techniques are widely used in viroid diagnosis. Figs are known to be one of the oldest cultivated fruit species known in human history, mostly grown in the Mediterranean region. Figs, which have high commercial value, can only be produced in a small number of countries in the world due to their climate and ecological requirements. Turkey ranks first in the world in both dried fig and fresh fig production (Abacı et al., 2024). One of the most important problems encountered in fig production areas is Fig mosaic disease. 14 agents, 12 viruses and 2 viroids; Fig leaf mottle-associated virus 1-2 (FLMaV 1-2) Fig mosaic virus (FMV) Fig mosaic associated virus 1-2 (FMaV 1-2) Fig latent virus-1 (FLV-1) Fig mild mottle associated virus (FMMaV) Fig cryptic virus (FCV) Fig badnavirus-1 (FBV-1) Arkansas fig closterovirus 1-2 (AFCV 1-2) Fig fleck-associated virus (FFkaV) Hop stunt viroid (HSVd) Citrus exocortis viroid (CEVd) were identified in fig trees carrying fig mosaic disease (Açıkgöz et al., 2016). The first viroid (HSVd, CEVd) report in fig trees was made by Yakoubi et al., (2007) in Tunisia. Later, Apple dimple fruit viroid (ADFVd) was reported in Italy (Michela et al., 2014) and Turkey (Buzkan et al., 2022). The research will be conducted in the fig genetic resources plantation of the Department of Horticulture at Kahramanmaraş Sütçü İmam University and in fig trees in home gardens, and the presence of HSVd and CEVd will be examined by PCR method and the molecular characterization of the identified viroid(s) will be carried out.