Diyabet çoraplarının performans ve konfor özellikleri üzerine bir araştırma
A research about performance and comfort properties of diabetic socks
  1. Tez No: 568618
  2. Yazar: BERNA CÜREKLİBATIR ENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MARMARALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Diyabet; insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan, kan şekeri yüksekliği ile seyreden, kronik ve ilerleyen bir hastalıktır. Diyabetin görülme sıklığı hızla artmakta ve günümüzde“epidemi”olarak nitelendirilmektedir. Diyabet, vücutta birçok sistemi etkilemektedir. Bu çalışmada, diyabet hastalığının önemli bir komplikasyonu olan diyabetik ayak sorununun önlenmesine yardımcı olmak hedeflenmiştir. Diyabetik ayak, tedavisi uzun süren ve yüksek maliyetli bir komplikasyondur. Bu sebeple, diyabetik ayağın oluşmadan önlenmesi hem bireylerin sağlığı hem de ülke ekonomisi açısından önem taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda, piyasadan temin edilen özel iplikler kullanılarak çeşitli örgü yapılarında çorap numuneleri örülmüştür. Örülen çoraplar mekanik özellikler, giyim konforu özellikleri ve lastik basıncı olmak üzere geniş bir bakış açısıyla incelenmiştir. Çalışmanın deneysel bölümünden elde edilen veriler, belirlenen örgü yapıları ve özel ipliklerin bu örgü yapıları içinde kullanımının etkileri açısından istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bu analizler ışığında, diyabetik ayak oluşumunu engellemeye yardımcı olmak üzere kullanılabilecek diyabetik çorap için en uygun örgü yapıları ile iplik cinsi belirlenmiş ve bir diyabetik çorap geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic and progressive disease with high blood sugar levels, which occurs as a result of lackness or inefficiency of insulin hormone. Prevalance of diabetes is rising rapidly and nowadays diabetes is characterized as“epidemic”. Diabetes affects many systems of the body. In this study, helping to prevent diabetic foot complication of diabetes was aimed. Diabetic foot complication treatment requires long time and high cost. Therefore, for both individuals' health and nation's economy, it is crucial to prevent diabetic foot before it emerges. For this purpose, various specialty yarns were provided and sock samples in different knit structures were knitted. Sock samples were investigated with a broad point of view as mechanical properties, clothing comfort properties and welt pressure. Data obtained from the experimental part of the study were evaluated statistically in terms of knit structure and specialty yarns' effect in these structures. In the scope of the analysis, the most suitable knit structures and yarn type were determined and a diabetic sock, which can be used to help preventing diabetic foot formation, was developed.