Yeni tanı akut koroner sendrom ile başvuran hastaların koroner arter çaplarının prediyabet/diyabet ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of coronary artery diameters with prediabetes and diabetes in patients with firstndiagnosis acute coronary syndrome
  1. Tez No: 638417
  2. Yazar: YASİN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Kardiyovasküler hastalıklar, glisemik bozukluklara sahip ve insüline dirençli bireylerde morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenidir. Akut koroner sendromlar (AKS) ise KAH' ı oluşturan spektrumun en ileri formudur. Diyabetli insanlar arasında ölüm riski, benzer yaştaki ancak diyabetsiz kişilerin yaklaşık iki katıdır(1). Bununla birlikte, epidemiyolojik kanıtlar bu morbidite-mortalite ilişkisinin normal glukoz toleransından aşikar diyabete ilerledikçe erken başladığını göstermektedir(1). Diyabetik hastalarda daha ciddi ve yaygın bir koroner ateroskleroz vardır ve koroner arter çapları etkilenmiştir(2). Daha küçük koroner arterler başarılı ve tam revaskülarizasyon yapma olasılığını sınırlar, ancak bu prediyabetiklerde incelenmemiştir. Bu çalışmada HbA1c gruplarının; ilk tanı AKS ile KAG yapılan hastalarda KAÇ' larına etkileri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 266 hasta çalışmaya alındı. Hastalar HbA1c seviyelerine göre; normal, prediyabet ve diyabet olmak üzere üç gruba ayrıldı. Hastaların KAÇ' ları; sisteme kayıtlı koroner anjiyografileri iki girişimsel kardiyolog tarafından izlenerek LMCA ortasından , LAD için 3 bölgeden, Cx için 2 bölgeden, RCA için 2 bölgeden ölçülerek Kantitatif koroner anjiyografi (QCA) tekniği ile hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplamda 266 hasta alındı. Daha önceden DM öyküsü olan 82 hasta mevcuttu. DM öyküsü olmayan hastalar ise HbA1c değerlerine göre gruplara ayrıldı. Sonuçta; DM grubunda 92 hasta (%34.5), prediyabet grubunda 92 hasta (%34.5), normal grupta ise 82 (% 31) hasta yer aldı. Çalışmada prediyabet prevelansı %34.5 tanı konmamış DM prevalansı ise %3.7 olarak saptandı. KAÇ' lar üzerine HbA1C , cinsiyet ve VYA ile Multivariate ANOVA 'da yapılan modelde HbA1C ve cinsiyet KAÇ lar üzerine etkili olduğu bulundu. VYA'nın ise KAÇ üzerine etkisi olmadığı saptandı ve modelden çıkarıldı. HbA1c 'nin; Sol Ana Koroner, Proksimal LAD, Mid LAD, Distal LAD, Proksimal Cx, Distal Cx, Distal RCA üzerine etkili olduğu saptandı. Bunlar arasında ise en çok LMCA' yı 2. olarak da en çok proksimal LAD' yi etkilediği tespit edilmiştir. HbA1c' nin ana etkisi proksimal RCA üzerinde bulunmamıştır. Cinsiyetin ise tek başına KAÇ üzerine etkisi olmadığı saptandı. HbA1c ve cinsiyet etkileşimi KAÇ üzerine etkili bulunmamıştır. KAÇ 'lar üzerine en çok HbA1c etkili bulunmuştur. viii HbA1c' nin; proksimal total KAÇ ve distal total KAÇ üzerine etkili olduğu saptandı. HbA1c 'nin bunlar arasında en çok DTKAÇ ' ı etkilediği tespit edilmiştir. Cinsiyetin ise tek başına total KAÇ' lar üzerine etkisi olmadığı saptandı.HbA1c ve cinsiyet etkileşimi total KAÇ' lar üzerine etkili bulunmamıştır. Total KAÇ' lar üzerine en çok HbA1c etkili bulunmuştur. Sonuç: Gerek prediyabetin DM'ye ilerleme olasılığının yüksek; gerekse prediyabetin KAH için bir risk faktörü olması sebebiyle; prediyabetin erken teşhis ve tedavisinin ileride gelişebilecek morbidite ve mortaliteyi azaltmada önemli olacağı düşünülmelidir. Prediyabetin erken tespiti perkütan veya cerrahi revaskülarizasyon için daha uygun koroner lezyonlar sağlayabilir. Bu yüzden glisemik bozukluklar için tarama testlerini basitleştirmeye ihtiyaç vardır, böylece hastalar daha erken tanımlanabilir. Yüksek riskli popülasyonlarda HbA1c testi, DM ve prediyabetin tespitini artırabilir ve taburcu edilmeden önce değiştirilebilir risk faktörlerini azaltmada yardımcı olabilir. AKS için hastaneye yatış, kardiyologlar için prediyabet veya DM tanısı koymak için önemli bir fırsattır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiovascular diseases are the leading cause of morbidity and mortality in individuals with glycemic disorders and insulin resistance. Acute coronary syndromes (ACS) is the most advanced form of the CAD spectrum. The risk of death among people with diabetes is about twice that of people of similar age but without diabetes (1). However, epidemiological evidence suggests that this morbidity-mortality relationship begins early as it progresses from normal glucose tolerance to diabetes. Diabetic patients have a more serious and widespread coronary atherosclerosis and their coronary artery diameters are affected (2). Smaller coronary arteries limit the possibility of successful and complete revascularization, but this has not been evaluated in prediabetics. In this study,the effects of HbA1c groups on the coronary artery diameters were investigated in patients undergoing coronary angiography with the diagnosis of first ACS. Material and Method: Our study was designed retrospectively. 266 patients who met the inclusion criteria were included in the study. According to HbA1c levels; patients was divided into three groups as normal, prediabetes and diabetes. Patients' coronary artery diameters were calculated by two interventional cardiologists via the Quantitative coronary angiography (QCA) technique. Middle of LMCA, 3 regions for LAD, 2 regions for Cx, and 2 regions for RCA were measured from the coronary angiographies recorded in the system. Results: A total of 266 patients were included in the study. There were 82 patients with a previous history of DM. Patients without a history of DM were divided into groups according to HbA1c values. As a result; there were 92 patients (34.5%) in the DM group, 92 patients (34.5%) in the prediabetes group, and 82 (31%) patients in the normal group. In the study, the prevalence of prediabetes was 34.5% and undiagnosed DM prevalence was 3.7%. HbA1C and gender were found to effective on the coronary artery diameters in the model consisting of HbA1C, gender and BSA according to Multivariate ANOVA. Body surface area was found to have no effect on the coronary artery diameters and was removed from the model. HbA1c was found to be effective on Left Main Coronary, Proximal LAD, Mid LAD, Distal LAD, Proximal Cx, Distal Cx, Distal RCA. HbA1C mostly affects the diameter of x LMCA and then secondly proximal LAD. HbA1c had no effect on proximal RCA. Gender was found to have no effect on coronary artery diameters alone. HbA1c and sex interaction had no effect on coronary artery diameters. It was found that HbA1c had most effect on coronary artery diameters. HbA1c was also found to have effect on proximal total coronary artery diameter and distal total coronary artery diameter. HbA1c has been found to affect distal total coranary artery diameter (DTCAD) mostly among them. Gender was found to have no effect on total coronary artery diameters alone. HbA1c and gender interaction were not effective on total coronary artery diameters. HbA1c was most effective on total coronary artery diameters. Conclusion: Early diagnosis and treatment of prediabetes is significant to reduce future morbidity and mortality. Because prediabetes has high likelihood progressing to DM and is itself a risk factor for CAD. Early detection of prediabetes may provide more suitable coronary lesions for percutaneous or surgical revascularization. Therefore, there is a need to simplify screening tests for glycemic disorders, so patients can be identified earlier. In high-risk populations, the HbA1c test can increase the detection of DM and prediabetes and help reduce changeable risk factors before discharge. Hospitalization for ACS is an important opportunity for cardiologists to diagnose prediabetes or DM.