Sayılar ve işlemler öğrenme alanında matematik tarihi entegre edilmiş matematik öğretiminin başarıya etkisi
The effects of integrating the history of math into the learning domain of aritmetic
- Tez No: 568660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÇENGEL SCHOVİLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son yıllarda ülkemizin dahil olduğu matematiğe ilişkin sınavlarda yüksek bir performans göstermemesi matematik başarısını arttırmaya ilişkin çabaların ve araştırmaların artmasına neden olmuştur. Bu noktada matematik öğretimi ile ilgili yapılacak düzenlemelerden biri, matematik tarihi entegre edilmiş matematik öğretimi olabilir. Bu araştırmanın temel amacı ilköğretim 5. sınıf matematik dersi sayılar öğrenme alanının matematik tarihine ilişkin video destekli materyaller ve etkinliklerle zenginleştirilmiş öğrenme ortamında öğretilmesinin öğrencilerin akademik başarısına anlamlı bir etkisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırma 2015-2016 eğitim öğretim yılında Aydın İli Kuşadası İlçesindeki bir ortaokulda elverişli örnekleme ile seçilen beşinci sınıf düzeyinde iki grup ile gerçekleşmiştir. Deney grubunda 24, kontrol grubunda 26 öğrenci mevcuttur. Beş hafta boyunca toplam yirmi beş saat sayılar ve işlemler alt öğrenme alanındaki sekiz kazanıma yönelik; deney grubuyla matematik tarihi ile ilgili etkinlikler ve video destekli öğrenim ortamında, kontrol grubuyla ise Milli Eğitim Bakanlığının ders kitabındaki etkinlik ve yöntemlerle ders işlenmiştir. Deneysel çalışmanın etkisini sınamak için araştırmacı tarafından geliştirilen Sayılar Başarı Testi (SBT) ile kullanılmıştır. Başarı testi deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test şeklinde uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS 17.0 istatistik programı kullanılmış, parametik olmayan testlerden Kruskal Wallis ve Mann Whitney U analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre deney ve kontrol gruplarının başlangıç puanları arasında anlamlı fark bulunmaktadır. Denel işlemin sonrasında, deney grubunun ön test ve son test puanları arasında anlamlı farklılık bulunurken, kontrol grubundan öntest ve son test grupları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Grupların son test puanları arasında da anlamlı farklılık yoktur. Deney ve kontrol gruplarının erişi puanları karşılaştırıldığında ise gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bulgular açısından bakıldığında, matematik tarihine ilişkin video destekli öğretim yapılan deney grubunda anlamlı ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olsa da, bu araştırma ilgili deneysel müdahaleyi destekler nitelikte oldukça zayıf kanıtlar sunmaktadır. Matematik tarihi entegre edilmiş matematik öğretiminin etkililiği farklı duyuşsal özellikler üzerinde, farklı konu alanlarında ve sınıf düzeylerinde sınanabilir.
Özet (Çeviri)
For the last two decades, the lack of high performance in international math examinations has increased the focus on improving student math performance. To increase performance, one option is the integration of math history into the teaching of mathematics. The main purpose of this study is to determine whether the enriched classroom environment, with video supported math history related materials has a significant effect on the academic achievement of students at fifth grade arithmetic learning domain. The research was carried out as a convenient sampling with two clasrooms at a secondary school, fifth grade level, in Kuşadası District of Aydın Province in the 2015-2016 academic year. There were 24 students in the experimental group, with 26 students in the control group. Eight arithmetic domain related aims have been taught over twenty five hours in five weeks. While the control group followed the Ministry of National Education textbook, the experimental group followed video supported math history integrated into the math curricula. The results of the experimental study used the Numbers Achievement Test (NAT), which was developed by the researcher. The achievement test was applied to both experimental and control groups as pre-test and post-test. Data were analyzed by Kruskal Wallis and Mann Whitney U nonparametric tests though SPSS 17.0 According to the findings, there is a significant difference between the pretest scores of the experimental and the control groups. After the experimental process, there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group, but no significant difference was found between the pre-test and post-test results in the control group. There was no significant difference between the post-test scores of the groups. When the achievement scores of the experimental and the control groups were compared, no significant difference was found between the groups. Although there was a significant difference between the pre-test and post-test scores in the experimental group, this study provides weak evidence supporting the relevant experimental intervention. The effectiveness of math history integrated teaching can be tested on different affective characteristics, in different subject areas and class levels.