Bulgaristan Ezerçe Köyünden göç eden Türklerin müzik kültürü
Music culture of Turks emigrated from Ezerçe Village in Bulgaria
  1. Tez No: 568667
  2. Yazar: İLKER KAPANCIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kültürler yaratılmış olan bütün maddi ve manevi değerler bütünü olarak ve bu değerleri gelecek kuşaklara aktarmak olarak tanımlanır. Kültürlerin önemli bir öğesi de müziktir. Halk müziği ve müzik araçları, kültürün maddi ve manevi ürünlerinin ortaya koyulmasına yardımcı olur. Bu yapılan çalışma Bulgaristan'ın Deliorman Bölgesi Razgrad iline bağlı Ezerçe köyünün müzik kültürü üzerine yapılmış bir derleme çalışmasıdır. Ezerçe bölgesinde daha önce herhangi bir derleme çalışması yapılmaması bu çalışmanın önemini arttırmıştır. Yapılan araştırma betimsel bir araştırma olup bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışma yapılan derleme ile elde edilen verilerden oluşmaktadır. Derlemede ilk olarak Ezerçe'nin kendilerine ait eserleri aranmıştır. Derlenen eserler kaynak kişiler tarafından alınarak kaydedilmiş, bilgisayar ortamına aktarılmış ve derlenen eserlerin notası yazılmıştır. Derlenen eserlerin müzikal özellikleri (karar sesi, makamsal dizisi, değiştirici işaretleri, ölçüsü ve temposu) analiz edilerek tablo şeklinde gösterilmiştir. Çalışmanın tamamı üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmada ilk olarak kültür kavramının ne olduğu üzerinde durulmuş, kültürel kimlik ve kültürel bellek kavramlarına değinilmiş ve ardından hem kendi içinde hem de kültürle olan bağlantısı açısından göç kavramına yer verilmiştir. Göç kavramından sonra Bulgaristan'dan Türkiye'ye 93 Muhaceretinden 1989 yılına kadar yapılan göçlerden bahsedilmiştir. Toplamda 9 adet türkü derlenmiştir. Derlenen bu 9 adet türkünün notasyonları ve derlenmiş olan türkülerin müzikal analiz tabloları ile birlikte makamsal olarak ve ritmik olarak benzerlikler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cultures are defined as a whole of material and spiritual values and to tranfer these values into future generations. Music is an important part of the culture. Folk music and musical tools help to reveal the material and spirital products of the culture. This study is a compilation work done on the music culture of Ezerçe Village of Razgrad of Deliorman Region in Bulgaria. There has been no compilation work done in Ezerçe before, so this situation increased the importance of the study. This study is a descriptive research and descriptive survey model was used. This study consists of the data obtained by compling. Ezerçe's original works were researched in the compilation. Compiled works were collected from the people of that region and transferred into digital platform. Their musical notes were written. Musical characteristics like the tone, series of algorithms, alternator signs, rhythms, tempo were shown as tables. The whole study consists of three parts. Firstly, the concept of culture was explained and than cultural identity and cultural memory concepts were mentioned. The migration was covered in terms of within itself and also with culture. After the migration concept, the immigrations from 93 in hegira calender to 1989 in normal calender were mentioned. A total of 9 Turkish folk songs were compiled. The compiled 9 Turkish folk song's ryhtmic and mode similarities were revealed with the notations and musical analyses tables.