Türk romanında başlıklar
Titles in Turkish novel
  1. Tez No: 568668
  2. Yazar: SEZER KIZANBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHRU PİLTEN UFUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 529
Özet
Bu çalışmada Türk roman başlıklarının biçim ve üslup açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Hece dergisi roman özel sayısı ve D&R'ın yerli roman listesi ile sınırlandırılmıştır. Bu sınırlama dâhilinde Tanzimat Dönemi'nden Cumhuriyet Dönemi 2018 yılı dâhil edilerek 3541 adet Türk roman başlığı incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen Türk roman başlıkları“Türk Roman Başlıklarının İncelenmesi”ve Türk“Roman Başlıklarının Üslup Açısından Değerlendirilmesi”bölümlerinde ayrıntılı olarak verilmiştir.“Türk Roman Başlıklarının İncelenmesi”bölümünde Türk roman başlıkları harflerden oluşan Türk roman başlıkları, tek kelimeden oluşan Türk roman başlıkları, harflerden oluşan Türk roman başlıkları, eklerden oluşan Türk roman başlıkları, kelime grubundan oluşan Türk roman başlıkları ve cümle biçiminde olan Türk roman başlıkları biçiminde incelenmiştir. Kelime grubundan oluşan Türk roman, başlıkları ise isim tamlamaları (belirtili isim tamlaması, belirtisiz isim tamlaması), sıfat tamlamaları, Farşça tamlamalar, Fiilimsi grubu, bağlama grubu, edat grubu, zarf grubu, hitap grubu, unvan grubu, tekrar grubu, ünlem grubu, birleşik fiil grubu, birleşik isim grubu, yabancı sözcük içeren Türk roman başlıkları, sıralama bildiren Türk roman başlıkları, rakam içeren Türk roman başlıkları şeklinde alt başlıklara ayrılmıştır.“Türk Roman Başlıklarının Üslup Açısında Değerlendirilmesi”bölümünde başlıklar, sapmalar biçiminde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine Turkish novel titles in terms of form and style. The research is limited to the special issue of the Hece magazine novel and the local novel list of D & R. 3541 Total Turkish novel titles were investigated within this limitation by including from Reform Period to Republican period and year 2018,. The Turkish novel titles obtained as a result of the research are given in detail in the titles of Analysis of Turkish Novel Titles and Evaluation of Turkish Novel Titles in Terms of Style ". In the section of Examination of Turkish Novel Headings, Turkish novel titles, consisting of letters of Turkish novels, Turkish novel titles consisting of a group of words, Turkısh novel titles consisting of letters, Turkısh novel titles, Turkish novel headings consisting of a single word and Turkish novel titles which are in the form of sentences are examined. Turkish novel titles consisting of word groups are noun phrases (symptomatic noun, asymptotic noun phrase), adjective phrases, Persian phrases, improper group, binding group, prepositional group, envelop group, appeal group, title group, repeat group, exclamation group, the unified verb group, the unified noun group, the Turkish novel titles containing foreign words, the Turkish novel titles that give a ranking, and the Turkish novel titles containing numbers are divided into subheadings. Evaluation of Turkish Novel Titles in Terms of Style is examined in the form of deviations.