Hükümet yapısı çerçevesinde Cumhuriyet Dönemi Türkiye ekonomisi
In government structure framework in the Republic of Turkey economy
- Tez No: 568689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YILMAZ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1923-2012 yılları arasında, hükümet yapısı özelinde Cumhuriyet dönemi Türkiye ekonomisinin performansının ele almaktadır. Tezin ilk bölümünde, Osmanlı devletinden kalan ekonomik mirasın etkili olduğu 1923-1950 yılları arası ekonomik performans ve büyüme kısıtları incelenmiştir. Bu başlık altında, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinin ekonomik alt yapısını oluşturmak ve ekonomiye yön vermek için ortaya konan yenilikler ve ekonomi politikaları ayrıntılı şekilde analiz edilmiştir. İkinci bölümde, siyasi rekabet ortamının sağlanması amacı ile çok partili hayata geçiş yıllarını kapsayan 1950'li yıllardan itibaren 1980'lere kadar devam eden periyot ele alınmıştır. Bu çerçevede, 1950-1980 döneminde ülke yönetimine gelen hükümetler, liberal politikalar, siyasi istikrarsızlıklar, krizler, IMF ile Stand-By anlaşmaları ve bunların neticesi olarak dönemin ekonomik performansı incelenmiştir. Son bölümde ise 24 Ocak 1980 kararları ile ülke ekonomisinde yer alan Neoliberal politikalar, özelleştirmelerle küresel dünya ekonomisi entegrasyonu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the economic performance of the Turkish economy during the Republican period between 1923-2012. In the first part of the thesis, economic performance and economic growth constraints between the years 1923-1950, in which the economic heritage of Ottoman State was effective, were examined. Under this heading, the innovations and new economy policies that were put forth to steer Turkish economy has been analyzed in detail. In the second part, the period of 1950's through 1980's was handled. This period represents the transition of political ecosystem to multiparty political system which was designed to provide economic and political competition. In this vein, in 1950-1980 period, the successive governments, liberal policies, political instability, crisis, IMF stand-by agreements and as a consequence of all these changes, the economic performance of Turkey was evaluated. In the last part, the regulations, Neoliberal economy policies, and privatization strategies which were announced on 24 January 1980 as well as integration with the global economy were discussed.