Alüminyum matrisli silisyum karbür ve vanadyum karbür ilaveli hibrit kompozit üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of cold pressed al matrixed sic and vc nanoparticle reinforced hybrid composites
  1. Tez No: 568700
  2. Yazar: TOLGA TOPUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÇUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Teknolojinin hızla ilerlemesi ile sanayinin ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelen özellikleri sınırlı olan ana malzemeler yerine mevcut malzemeler ile teknolojinin gereksinimlerini karşılayacak ekonomik ve teknik yönden daha işlevsel malzemelerin üretilmesi yoluna gidilmiştir. Dolayısıyla maliyeti, ağırlığı. Isıl genleşme katsayıları düşük hem yüksek dayanıma ve aşınma direncine sahip malzemeler oluşturmak için yapılan çalışmalara hız verilmiştir. Literatürde çok sayıda farklı üretim yöntemleri ve farklı takviye elemanlarıyla üretilmiş alüminyum matrisli kompozit malzemeler bulunmaktadır. Bu çalışmada takviye elemanı olarak nano ölçekte farklı miktarlarda (0.5%, 1%, 1.5%) vanadyum karbür, silisyum karbür tozları kullanılarak alüminyum matrisli hibrit (karma takviyeli) kompozitler toz metalürjisi yöntemiyle üretilmiştir. Elde edilen kompozitlerin bir kısmına sadece sinterleme işlemi uygulanmış, diğerlerine sinterleme işleminden sonra ekstrüzyon işlemide uygulanmıştır. Bu çalışmada elde edilen alüminyum matrisli hibrit kompozitlerin karakterizasyonuna; takviye malzeme oranının etkisini görmek için numuneler sertlik, korozyon, çekme, testlerine tabi tutulmuş ve SEM görüntüleri incelenerek elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, the main materials instead of the main materials that have become limited to the needs of the industry, have been made more economical and technically functional materials to meet the requirements of the technology. Hence the cost, weight. Thermal expansion coefficients have been accelerated to create materials with low both high strength and abrasion resistance. There are many different production methods and aluminum matrix composite materials produced with different reinforcement elements in the literature. In this study, aluminum matrix hybrid (mixed reinforced) composites were produced by using powder metallurgy method with vanadium carbide and silicon carbide powders in different amounts (0.5%, 1%, 1.5%) on nano scale as reinforcing element. Some of the composites were only sintered and the others were extruded after sintering. Characterization of the aluminum matrix hybrid composites obtained in this study; The samples were subjected to hardness, corrosion, tensile to evaluate the effect of the reinforcement material ratio and the results obtained by examining the SEM images were interpreted.