Simulation of a predictive control scheme for cooling actuation system in heavy duty vehicles
Ağır taşıtlarda soğutma sistemi eyleyicisi için öngörülü kontrolcü tasarımı benzetimi
  1. Tez No: 568710
  2. Yazar: AYŞE HİLAL İNGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TEMELTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüz dünyasında içten yanmalı motorlarda soğutma sistemleri ve ısı transferi ile ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Dizel motorlarda yanma işlemi nedeniyle büyük bir güç ve enerji açığa çıkar. Motor tarafından oluşturulan bu ısıyı kullanmak için ısı yönetim sistemlerine ihtiyaç çok önemli hale gelmektedir. Isı yönetim sistemleri, ısıyı dağıtmak ve tekrar kullanmak adına çok faydalı olsa da, mekanik olarak motor tarafından sürülen soğutma sistemi eyleyicileri örneğin, soğutucu pervane, su pompası ve yağ pompası, parazit yük yaratarak kendi tükettikleri enerji sebebiyle enerji kayıplarına neden olurlar. Taşıtlarda en önemli ve en çok enerji tüketen eyleyicilerden birisi de soğutucu pervanelerdir. Bu tezin amacı belirli bir sürüş döngüsünde soğutucu pervaneler için öngürülü kontrolcü tasarımı benzetimi yaparak gerçek test verileriyle enerji tasarrufunu değerlendirmektir. Bu projede F-MAX 13L Diesel Ecotorq ağır taşıtının ısıl modeli MATLAB – Simulink üzerinde oluşturulacaktır. Motor soğutma suyu sıcaklığını belirli bir aralıkta tutan en uygun kontrolcü benzetimi için referans hatasını en aza indiricek uygun bir PID kontrolcüsü ve gelecek yörüngeyi hesaplayarak maliyet fonksiyonunu öngörü sınırları dahilinde en aza indirecek bir model öngörücülü kontrolcü tasarımı yapılacaktır. Tezin son kısmında ise benzetim sonuçları ve model öngörücülü kontrolcünün yakıt tasarrufuna olan faydası tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
There are various investigations about cooling systems and heat transfer for internal combusiton engines in today's world. Due to the combustion process inside the diesel engines, a significant amount of power is generated. To handle the heat generated by the engine, the need of thermal management systems becomes highly important. Even though the thermal management systems are very beneficial for distributing and reusing the waste heat, cooling system actuators which are mechanically driven by the engine such as coolant fan, water pump, oil pump create a parasite load and cause energy loss due to their power consumption. Thus, optimal control of cooling system actuators could be beneficial for the fuel saving. One of the most important and power consuming actuators in the vehicle are cooling fans. The aim of this thesis is simulation of predictive control of coolant fan with a specific drive cycle and evaluate the power savings with the real test data. In this project, the thermal heat-exchange model of F-MAX 13L – Diesel Ecotorq heavy duty truck will be created via MATLAB - Simulink. To simulate the optimal control of the engine coolant temperature in a certain range an optimal PID which minimizes the reference error and an MPC which calculates the future trajectory and minimizes the cost function over prediction horizon will be designed. In the last section of this project the results of the simulations and the effects of predictive control in fuel consumption benefit will be discussed.