Yarışlı gölü havzası'nın fiziki coğrafyası ve havza yönetimi önerileri
Physical geography and basin management recommendations of Yarisli lake basin
- Tez No: 568721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TOKGÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir yörenin havza yönetim planını açıklamaya yönelik yapılan çalışmalar, o alanın planlanması ve söz konusu bölgenin potansiyellerinin belirlemesi adına önemli fikirler sunmaktadır. Ülkemizde çeşitli şekillerde yararlanılan göl alanlarına ilişkin problemlerin her geçen gün artması ve Göller Bölgesi'nde yer alan araştırma sahasında oluşan yoğun baskı da araştırmanın yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Yapılması planlanan çalışmada bir yandan geleneksel araştırma prensibi dikkate alınırken diğer yandan bilimsel manada her alanla ilgili modern yöntemlere yer verilecektir. Böylece araştırmanın bulguları kullanılarak, hem daha sağlıklı yorumlamalar yapılacak hem de belirli bir konuda ihtisaslaşmanın getirebileceği sorunlara bir çözüm yolu sunacaktır. Tüm bu veriler ve planlanan yöntemlerle birlikte, Yarışlı Gölü Alt Havzası ve yakın çevresinin, havza yönetim unsurlarını belirlemek ve elde edilecek verilerle havzanın daha sağlıklı planlanması ve yönetilmesi adına çeşitli önerilerin üretilmesi araştırmanın başlıca amaçlarıdır.
Özet (Çeviri)
Studies to explain the basin management plan of a region; it provides important ideas for planning the area and identifying the potentials of the area in question. The increasing number of problems related to the lake areas used in various ways in our country and the intense pressure that occurs in the research area in the Lakes Region also necessitates the research. While the study is planned to take into consideration the traditional research principle on the one hand, modern methods related to each field in scientific sense will be included. Thus, by using the findings of the research, both healthier interpretations will be made and a solution will be provided for the problems that can be brought about by specialization in a particular subject. With all these data and planned methods, the main objectives of the research are to determine the basin management elements of the Yarisli Lake Basin and its immediate surroundings and to produce various recommendations for the healthier planning and management of the basin with the data to be obtained.