İslam Hukukunda ihtisar geleneği
The abbreviation tradition in Islamic Law
  1. Tez No: 568726
  2. Yazar: OSMAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KOŞUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
“İslam Hukukunda İhtisar Geleneği”adlı bu çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında; araştırmanın konusu, önemi, yöntemi, amacı ve kaynaklarıyla ilgili bilgiler yer almaktadır. Birinci bölümde ihtisar ve muhtasarla ilgili tanımlar yapılmış olup bu eserlerin mahiyetine, telif edilme sebeplerine, gayelerine, özelliklerine, olumlu ve olumsuz manada tenkit edildiği yönlerine ve bu eserlerle ilgili görüşlere yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde fetva ve unsurları zikredilerek muhtasar eserlerden fetva vermenin hükmü tartışılıp tercih belirtilmiştir. Yine bu bölümde muhtasar eserlerin ilişkili olduğu, metin, mülehhas kavramlarına da değinilmiştir. Daha sonra muhtasar eserler üzerine yapılan çalışmalardan olan şerh, haşiye, talik, zeyl gibi kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde ise Hanefi, Maliki, Şafiî ve Hanbelî mezheplerine ait muhtasar eserler müellifleriyle birlikte verilerek bahsi geçen mezheplerden birer tane eser teferruatlı bir şekilde tanıtılıp, üzerine yapılan şerh haşiye gibi çalışmalara ayrıca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study ‚“The Abbreviation Tradition in Islamic Law”consists of an introduction and two chapters. In the introduction; information about the subject, importance, method, aim and sources of the research is located. In the first part, the definitions related to the specialization and conclusions are made and the nature of these works, the reasons for their royalties, their aims, their characteristics, their positive and negative criticisms and their opinions are given. In addition, fatwa and its elements are mentioned in this section and the provision of fatwa from concise works is discussed and preference is given. Again, in this section, the concepts related to the concise works, text, and additions are also mentioned. Afterwards, the concepts such as annotation, haşiye, talik, zeyl which are among the works on concise works are explained. In the second part, the works belonging to Hanafi, Maliki, Shafiî and Hanbali sects are given together with the authors, and one of the mentioned sects is introduced in a detailed manner and the works such as commentary hashiya made on it are also included.