Büyük endüstriyel kazalar ve afet yönetiminde karşılaşılan sorunlar: Ankara örneği
Major industrial accidents and problems in disaster management: The case of Ankara
  1. Tez No: 568734
  2. Yazar: MURAT ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL MİNE TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Kazalar, Public Administration, Accidents
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Afetler, oluş zamanı belli olmadığı için önceden hazırlıklı olmayı gerektiren durumlardandır. Afet, fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplar doğuran olaylara verilen genel isimdir. Bununla birlikte tehlikeli madde içeren ve birçok insanın sağlığını tehdit eden, doğal çevrenin kalıcı olarak veya uzun süreli tahribatına neden olan ve yüksek derecede maddi hasarı oluşturan, geniş çaplı acil durum müdahalesi gerektiren olaylar endüstriyel kaza olarak adlandırılmaktadır. Afet ve endüstriyel kazalar ile ilgili önceden hazırlık yapılması, süreçlerin kontrol altında tutulmasında ve ortaya çıkabilecek zararın azaltılmasında önem arz etmektedir. Afetler ve büyük endüstriyel kazaların önlenmesinde kamu yönetimine bireylerin can ve mal kaybını önleme görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. Bu çalışmada, afet ile ilgili bazı kavramlar, afet evreleri ve afet yönetimi, endüstriyel kazalar konuları genel hatlarıyla ifade edildikten sonra kamu kesimi, işveren, yöneticiler ve çalışanlar tarafından afet ve endüstriyel kazaların nasıl algılandığın ve anlamlandırıldığının belirlenmesi, bilgi ve bilinç düzeylerinin tespiti, çözüm önerilerinin belirlenmesi ve büyük endüstriyel firmaların endüstriyel kaza ve afet yönetimine yönelik faaliyetleri açıklanmaktadır
Özet (Çeviri)
Due to the time of occurrence is uncertain, disasters are one of the situations that require prior preparedness. Disaster is the general name given to the events that cause physical, economic and social losses. However, the accidents which contain dangerous substances and threaten the health of many people, causing permanent or long-term destruction of the natural environment and causing high material damage and requiring large-scale emergency response are called as industrial accidents. It is important for preparing for disaster and industrial accidents in advance is in order to keep the processes under control and reducing the damage that may occur. Public administration has responsibilities and missions in preventing the losses of life and property of individuals in the obstruction of disasters and major industrial accidents. In this study; firstly, some concepts related to disaster, stages of disaster and disaster management, industrial accidents are explained in general terms, and then it is determined that how public sector, employers, managers and employees perceiving and meaning of disasters and industrial accidents, determination of information and awareness levels, determination of solution offers, identification; and the activities of major industrial firms for industrial accident and disaster management are explained.