Örgütsel güveni etkileyen faktörler: Cinsiyetin ve medeni durumun etkisine yönelik bir meta analiz çalışması
A meta analysis study on effect of gender and marital status on organizational trust
- Tez No: 568733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma cinsiyet ve medeni durumunun örgütsel güvene etkisini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma meta analiz yöntemine uygun olacak şekilde yürütülmüştür. Araştırmanın cinsiyet ve örgütsel güvenle ilgili kısmında 54 çalışma araştırmaya dâhil edilmiş ve 27456 kişilik bir örnekleme; medeni durum ve örgütsel güvenle ilgili kısmında 17 çalışma araştırmaya dâhil edilmiş ve 9230 kişilik bir örnekleme ulaşılmıştır. Cinsiyet ve örgütsel güvene dair meta analiz çalışmasında yayın türü, eğitim kademesi, bölge gibi moderatörler yer almıştır. Araştırmanın sonucunda cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir sonuç ortaya çıkmadığı ortaya çıkmıştır. Moderatör değişkenler açısından ise yayın türüne bakıldığında makale grubunda erkek katılımcılar lehine bir sonuç çıktığı, eğitim kademesine bakıldığında ilkokul, üniversite ve karma gruplarında yine erkek katılımcılar lehine bir sonuç çıktığı, bölgelere göre bakıldığında Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu gruplarında erkek katılımcılar lehine bir sonuç çıktığı görülmüştür. Yine çalışmada yer alan medeni durum ve örgütsel güvene dair meta analiz çalışmasının sonuçlarına bakıldığında evli katılımcılar lehine anlamlı bir sonuç ortaya çıkmıştır. Moderatör değişkenler açısından ise yayın türünde tez grubunda evli katılımcılar lehine bir sonuç çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of gender and marital status on organizational trust. This study was prepared to determine the effect of gender and marital status on organizational trust. The study was conducted with meta-analysis method. 54 studies on gender and organizational trust were included in the study. A sample of 27456 people was reached in the study. 17 studies on marital status and organizational trust were included in the study. A sample of 9230 people was reached. In the meta-analysis of gender and organizational trust, moderators such as publication type, educational level and region were included. As a result of the study, it was found that there was no significant result in terms of gender variable. In terms of moderator variables, when the type of publication was examined, a result was found in favor of male participants in the article group. When the level of education is examined, it is seen that there is a result in favor of male participants in primary, university and mixed groups. Regarding the regions, it was seen that there was a result in favor of male participants in the Mediterranean, Eastern and Southeastern Anatolia groups. When the results of the meta-analysis of marital status and organizational trust in the study were examined, a result in favor of married participants was found. In terms of moderator variables, it was seen that the result of the publication type was in favor of married participants in the thesis group.