Kıraatlerin tevcihinde Temîm lehçesinin yeri
The place of Temeem dialect in the tawjeeh of qiraats
- Tez No: 568751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kur'ân, Arap lisanıyla indirildiğine göre o dönemde var olan Arap lehçelerinin de kıraat ilmindeki ehemmiyeti elbette büyüktür. İşte bu araştırma, bahsi geçen Arap lehçeleri arasında önemli bir yere sahip olan Temîm'in dilsel faktörlerinin, telaffuz çeşitli-liklerinin, tavır farklılıklarının ve gramatik yapısının Kur'ân kıraatlerinin tevcihindeki yerini tespit etmek adına yapılmıştır. Araştırma kapsamında kıraat, tefsir ve dil eserlerinde geniş bir tarama yapılmış, Temîm lehçesinin bahsinin geçtiği veriler derlenmiş; ayrıca konu sarf, nahiv, feth-imale, idğâm, hemze, hazif ve harf değişimi gibi başlıklarda belli bir sistematik içerisinde işlen-miştir. Araştırma üç temel bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde Arap kabileleri ve lehçeleri ile alakalı genel özelliklerden, lehçelerin fesahat kıstaslarından, fasih kabul edilmeyen lehçe unsurlarından ve araştırmada asıl olarak ele aldığımız Temîm kabilesi ile lehçesinin genel özelliklerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Temîm lehçesinin kıraatlerin tevcihindeki yeri hemze, harf-hareke değişimi, iskân ve feth-imale başlıkları çerçevesinde ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise Temîm lehçesinin kıraatlerin tevcihindeki yeri, sarf ve nahiv başlıkları altın-da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Quran has sent in Arabic languge, of course Arabic dialects that exist in this period has great importance in qraat (reading) science. Here this research is made for fixing the place of linguistic factors, pronunciation variations, act differences and grammatical structure in subsitantiating of qiraats Quran of one tribe Tameem, which is one of the most important ones among these dialects. It is made a broad scanning in qiraat, commemtary and language works in the scope of the research. The results which Tameem dialect is mentioned are gathered; also the subject is told in a systematic in some titles such as sarf, nahiv, feth-imale, idgam, hemze, hazif, and letter change. The research is consisted of three main chapter. In chapter one, it is mentioned about general features about Arabic tribes and their dialect, fluency criterions of dia-lects, dialect elements which is not considered as fluent and general features of Tameem tribe and their dialect which is the main approach of this research principally. In second chapter, the place of Tameem dialect in (tawjeeh) of qiraats is presen-ted in headlines of hemze, letter-vowel point change, iskan and feth-imale. In chapter three, the place of Tameem dialect in subsitantiating of qiraats is presented under the headlines of sarf and nahiv.