Nahl ve İsrâ sûrelerinin kıraatler bakımından incelenmesi: Sa'lebî örneği
Approach to the reci̇tati̇ons in Sa'lebî's exegesi̇s Quran reci̇tati̇ons in Surah Al-nahl and Al-Isrâ
  1. Tez No: 581968
  2. Yazar: İSMAİL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM BULADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, Ebû İshâk es-Sa'lebî'nin, el-Keşf ve'l-Beyân adlı tefsirinde kıraatlere yaklaşımını konu almaktadır. Ayetlerin anlaşılmasında kıraatlere yönelik atıf ve yorumların eserde, farklı başlıklar altında tasnif edilmesinin yanısıra ağırlıklı olarak Nahl ve İsrâ sûrelerindeki kıraat vecihleri üzerinde durulmaktadır. Birinci bölümde; müellifin kıraatleri nakil yöntemi, kıraatlerin tevcihinde ortaya koyduğu deliller, kıraatlerin sıhhat değeri gibi kıraatleri işleyiş tarzına yönelik konular ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise, Nahl ve İsrâ sûreleri bağlamında ele alınan kıraat vecihleri, müellifin nakil ve yorumları sonucu ortaya çıkan durumlar dikkate alınarak Arap dil kuralları bakımından tasnif edildikten sonra sıhhat değeri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on Abu Ishak al-Sa'lebi's approach to recitations in his exegesis named al-Kashfi and al-Bayan (Exploration and Statement). Besides classification of attributions and interpretations towards recitations under different titles, for understanding of the verses, predominantly, the emphasis is on the recitation forms in the an-Nahl (The honey bees) and al-Isra (The journey in the night) suras in the work. In the first chapter; subjects related to author's handling of the recitations such as the author's conveyance method of the recitations, the evidences he has put forth in interpreting the recitations and authenticity value of the recitations are being discussed. In the second chapter, authenticity value of the recitation forms that are discussed in the context of an-Nahl and al-Isra suras are examined after being categorized in terms of Arabic language rules considering the situations resulting from the author's conveyance and interpretations.