Kadın yöneticilerin mesleki motivasyon düzeyinin incelenmesi
A study on the level of professional motivation of female senior executives
- Tez No: 568757
- Danışmanlar: PROF. DR. OZANA URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, kadın yöneticilerin çalışma hayatında etkililik ve etkinlik düzeyleri, etkili ve etkin görev yapmaları için mesleki motivasyon düzeyleri, kurumun sunduğu hizmet kalitesinin artması için de yönetici, çalışan ve hizmet verilenleriyle iyi ilişkiler kurması, bunun için de yönetici konumundaki kadın çalışanların mesleki motivasyon düzeyi ile değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla genel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinin 20 ilçesinde bulunan, finans, hizmet, turizm, sanayi, eğitim, sağlık ve sigorta alanlarında çalışan 53 kadın yöneticiden oluşmuştur. Araştırmanın verileri, 5 sorudan oluşan“Kişisel Bilgiler Anketi”, 24 soru ve 5 alt boyuttan oluşan "Mesleki Motivasyon Ölçeği''(Ural, 2007) ile toplanmıştır. Çalışmada kadın yöneticilerin demografik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, kadın yöneticilerin mesleki motivasyon ölçeğinden aldıkları toplam puana göre mesleki motivasyon düzeyleri incelenmiştir. Yine, kadın yöneticilerin Mesleki Motivasyon Ölçeği (Ural,2007)'nden aldıkları toplam ve alt boyutlarından aldıkları puana göre mesleki motivasyon düzeyleri de incelenmiştir. Çözümlemede elde edilen verilerin incelenmesi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde standart sapma, yüzde oranı, aritmetik ortalama, Kruskal Wallis analizi ve Mann Whitney U analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, üst düzey yönetici statüsünde olan kadınların; yarısından fazlası evli, çoğunluğunun yöneticilik yaptığı süreçte 26-40 yaş aralığında olduğu, biri hariç yüksek okul mezunu oldukları, büyük çoğunluğunun yöneticilik sürelerinin yöneticilikteki toplam sürelerinin ilk yıllarında olduğu, yarıya yakını bir iki çocuk sahibi, ancak diğer yarısının hiç çocuğu olmayan yöneticilerden olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kadın yöneticilerin mesleki motivasyon ölçeğinin her bir alt boyutta aldıkları to puana bakıldığında en yüksek puanı görev aşkı; en düşük puanı ise mesleğin ekonomik kısıtlılığında aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Mesleki motivasyon ölçeği beş alt boyutuna sahip olduğundan beş değişken ile beş alt boyut arasında farklılaşma olup olmadığına bakılmış, mesleğini sevmek boyutu ile medeni durum arasında ve ekonomik kazanç ile eğitim arasında fark olduğu görülmüştür. Buna göre evli olan kadın yöneticilerin puanlarının bekar olan kadın yöneticilerin puanlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Buradan; mesleki motivasyon düzeyleri açısından evli olan kadın yöneticilerin bekar olan kadın yöneticilere göre mesleklerini daha çok sevdiği ve motivasyon düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kadın yöneticilerin yaş değişkeni, eğitim düzeyi değişkeni, çocuk sayısı değişkeni, yöneticilikteki toplam süre değişkeni ile mesleki motivasyon düzeyi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kadın yöneticilerin yaş değişkeni ile mesleki motivasyonun alt boyutları olan mesleğini sevmek, görev aşkı, mesleğin ekonomik yetersizliği, mesleğin ekonomik kısıtlılığı, mesleğin ekonomik kazançları arasında anlamlı bir farkın olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the level of professional motivation of female employees who work as senior managers, directors or executives at different private institutions located in Istanbul. to evaluate the level of their professional motivation level, a 'Professional Motivation Scale' was conducted to participants. It is good to note that only female workers were examined in this study. At first personal information of the participants were noted down and then total points that female workers had from the scale and their level of motivation were studied. Later, the total results of professional motivation scale and its results of its subdimensions were together analysed. The data of the study was gathered from the personal information form with 5 questions and from the professional motivation scale which consists of 24 questions and 5 subdimensions. In total 53 female workers who work in various areas from education, health, industry to finance, insurance and service business, from 20 different districts of Istanbul joined the survey. While analyzing the data, SPSS program was used and while processing it, arithmetic mean, standart derivation, Mann Whitney U Analysis and Kruskal Wallis Analysis were used. The result of this study shows that half of the female workers working as senior managers, directors and executives are married and most of them worked in these high positions between the ages of 26 and 40. Except one, all the others are university graduates, mostly half of them have a child or children and lastly, most of them worked in the positions mentioned above at the beginning of their careers. Upon having a look at the total result of each subdimension from the scale of professional motivation, the highest score is related to the love for the career. However, the lowest score is connected with the scantinesses of their careers. Moreover, it can be said that the level of professional motivation of married female managers is higher than single femal managers. From the subdimensions, between the love for the career and marital status plus between the education level and financial income have some meaningful differences from each other.