Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının Avrupa Birliğine ilişkin tutumları
The attitudes of social studdies teachers toward the European Union
- Tez No: 568756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki sosyal bilgiler öğretmen adaylarının Avrupa Birliği'ne ilişkin tutumlarının öğrenilmesi amacı ile yapılmıştır. Bu bağlamda araştırmada random örnekleme yolu kullanılarak Türkiye'nin farklı bölgelerinden 9 devlet üniversitesinde farklı sınıflarında öğrenim gören 736 sosyal bilgiler öğretmen adayı çalışma grubu olarak seçilmiştir. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ''Avrupa Birliği Tutum Ölçeği'' ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Science for Personal Computers) programı kullanılarak yapılmıştır. Frekans, yüzde ve ortalama gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. İlişkisiz örneklemler varyansların homojen olmadığı örneklemlerde Mann-Whitney U Testi ve İlişkisiz Örneklemler için varyansların homojen olmadığı örneklemlerde İlişkisiz Örneklem için Kruskal Wallis H testleri uygulanmıştır. Araştırmada Avrupa Birliği'ne ilişkin tutumların cinsiyet, yaş grubu, aile gelir düzeyi, anne-baba eğitim durumları, yaşanılan yerleşim birimi, Avrupa Birliği'ne üye ülkede bulunma durumu, Avrupa Birliği'ne üye ülkede akraba bulunma durumu değişkenlerinin Avrupa Birliği tutumuna etkisi ölçülmüştür. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının Avrupa Birliğine ilişkin tutum puanlarının, boyutların tamamında orta düzeyde olduğu, cinsiyete göre tutumun anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in order to find out the attitudes of social studies teacher candidates in Turkey towards the European Union. In this context, by using random sampling method in the research, 736 social studies teacher candidates studying at 9 state universities in different classes in different regions of Turkey were selected as the study group. The data in the research were collected with 'European Union Attitude Scale", which was developed by the researcher. The analysis of the data obtained from the study was carried out by using SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Science for Personal Computers) program. Descriptive statistics such as frequency, percentage and mean were used. The Mann-Whitney U Test was used in the unrelated samples where the variances were not homogeneous and the Kruskal Wallis H tests were used for the samples that were not homogeneous for unrelated samples. In the study, the effects of the variables on the attitudes of EU such as gender, age group, family income level, parental education status, living place, presence in the EU member state, presence of relatives in the EU member state were measured. It was concluded that the attitude scores of the social studies teacher candidates about the European Union were moderate in all dimensions and the attitude regarding gender did not show a significant difference.