Mesleki ve teknik anadolu liselerinde görevyapan öğretmenlerin örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık seviyelerinin incelenmesi
Relationship between organizational justice andorganizational commitment of teachers workingin vocational and technical high schools
- Tez No: 568775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yapılan araştırmalara göre Türkiye‟de mesleki eğitim ile istihdam arasındaki ilişki ne yazık ki arzu edilen seviyede değildir. Mesleki ve teknik eğitim mezunlarının sektör, iş ve ekonomi çevrelerinin beklentilerini karşılamaması ve istenilen niteliklere sahip olmaması her geçen gün bu sorunun etkilerinin hissedilmesine neden olmaktadır. Bu kurumlarda görev yapan öğretmenlerin tutum ve algılarının saptanması, Mesleki ve teknik Anadolu liselerinden mezun olan öğrencilerin daha nitelikli olmasında büyük bir önem arz edecektir. Bu çalışma 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Gaziantep ilindeki mesleki ve teknik Anadolu liselerinde görev yapan öğretmenlerin örgütsel adalet ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın, örneklemini rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen 431 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda ulaşılan verilere göre örgütsel adalet algısı ile örgütsel bağlılık seviyesi arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların örgütsel adalet aritmetik ortalamaları genel olarak yüksek, örgütsel bağlılık aritmetik ortalamaları da orta düzeyde tespit edilmiştir. Katılımcıların adalet algısındaki artış bağlılıklarını doğru orantılı bir şekilde değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the research the relationship between employment and vocational training in Turkey unfortunately is not at the desired level. The fact that the graduates of Vocational and Technical Education do not meet the expectations of the sector, business and economic circles and do not have the desired qualifications cause the effects of this problem to be felt every day. Determining the attitudes and perceptions of the teachers working in these institutions will be of great importance for the students who are graduated from vocational and technical high schools. This study aims to investigate the relationship between organizational justice and organizational commitment of teachers working in vocational and technical Anatolian high schools in Gaziantep city province in the 2018-2019 academic year. The sample of the study consisted of 431 teachers determined by random sampling method. As a result of the research, it was concluded that the perception of organizational justice had a significant effect on organizational commitment. The organizational justice averages of the participants were generally high and the organizational commitment average was at medium level. The increase in the perceptions of the participants in fairness had a direct impact on their commitment. The increase in participans of the preception in fairness had changed their commitment in a direct proportion.