Mesleki ve teknik anadolu liselerinde görevli yöneticilerin yönetim becerileri ile örgüt sağlığı arasındaki ilişki (Bolu ili örneği)
The relationship between management skills of managers and organizational health in vocational and technical anatolian high schools (Bolu province example)
  1. Tez No: 868238
  2. Yazar: İLKER IŞLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PAŞA MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde görev yapan yöneticilerin yönetim becerileri ile örgüt sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada genel tarama modellerinden betimsel nitelikte ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Bolu ilindeki mesleki ve teknik Anadolu liselerinde 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında görev yapmakta olan 210 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma için gerekli olan veriler, araştırmanın değişkenlerine ilişkin maddeleri ve araştırmaya katılan katılımcılarla ilgili soruları içeren veri toplama aracı ile toplanmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, katılımcıların sosyo-demografik özellikleri yer almaktadır. İkinci bölümde katılımcılara yönetim becerileri ölçeği üçüncü bölümde ise örgüt sağlığı ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler bağımlı ve bağımsız değişkenler dikkate alınarak, bilgisayar ortamında SPSS 22. 0 (Statistical package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak veri tabanı oluşturularak analiz edilmiştir. Öğretmenlerin Yönetim becerileri algıları ile ilgili olarak cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Lisans eğitimi almış öğretmenlerin yönetim becerileri algı puanlarının yüksek lisans eğitimi almış öğretmenlere göre daha yüksek çıkmıştır. Mesleki kıdem değişkeni açısından kıdemi az olan öğretmenlerin, kıdemi fazla olan öğretmenlere göre daha düşük puanlı olduğu gözlemlenmiştir. Yönetim becerileri algıları hizmet içi eğitim almamış öğretmenlerde hizmet içi eğitimi almış öğretmenlere göre yüksek çıkmıştır. Öğretmen algılarına göre örgüt sağlığı ile ilgili olarak cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Örgütsel sağlık ölçeği tüm alt boyutlar ve ölçeğin bütünü için lisansüstü mezunu öğretmenleri puanları, lisans mezunlarından daha yüksektir. Kıdem değişkeni açısından öğretmenlerin toplam algı puanları kıdemi az olan öğretmenlerde düşükken kıdemi fazla olan öğretmenlerde yüksektir. Hizmet içi değişkeni açısından öğretmenlerin örgüt sağlığı algı puanlarına bakıldığında hizmet içi eğitim almamış öğretmenlerin puanları hizmet içi eğitim almış öğretmenlere göre daha yüksektir. Araştırma sonucunda, öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin yönetim becerileri ile örgüt sağlığı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar çerçevesinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the management skills and organizational health of managers working in Vocational and Technical Anatolian high schools. For this purpose, a descriptive relational screening model, one of the general screening models, was used in the study. The sample of the research consists of 210 participants working in vocational and technical Anatolian high schools in Bolu province in the 2020-2021 Academic Year. The data required for the research was collected with a data collection tool that included items regarding the variables of the research and questions about the participants participating in the research. The data collection tool used in the research consists of three parts. The first section includes the socio-demographic characteristics of the participants. In the second part, the management skills scale was applied to the participants, and in the third part, the organizational health scale was applied to the participants. The obtained data were analyzed by creating a database in a computer environment using the SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences) package program, taking into account the dependent and independent variables. Regarding teachers' perceptions of management skills, no significant difference was found in terms of gender variable. The management skills perception scores of teachers with a bachelor's degree were higher than those of teachers with a master's degree. In terms of the professional seniority variable, it was observed that teachers with less seniority had lower scores than teachers with more seniority. Perceptions of management skills were higher in teachers who did not receive in-service training than in teachers who received in-service training. According to teachers' perceptions, no significant difference was observed in terms of gender variable regarding organizational health. The scores of teachers with graduate degrees are higher than those of undergraduate teachers for all sub-dimensions of the organizational health scale and the scale as a whole. In terms of the seniority variable, teachers' total perception scores are low for teachers with less seniority, while they are higher for teachers with more seniority. When we look at teachers' organizational health perception scores in terms of the in-service variable, the scores of teachers who have not received in-service training are higher than those of teachers who have received in-service training. As a result of the research, no significant positive relationship was observed between the management skills of school administrators and organizational health according to teachers' perceptions. Suggestions were made within the framework of the results obtained from the research.