Mesleki ve teknik anadolu liselerinde okul yöneticilerinin uyguladığı algı yönetimi ile öğretmenlerin örgütsel iklim algıları arasındaki ilişki: Batı Karadeniz Örneği
The relationship between perception management applied by school administrators and teachers' perceptions of organizational climate in vocational and technical anatolian high schools: The case of Western Black Sea
- Tez No: 900786
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PAŞA MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı, Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki beş ilde bulunan mesleki ve teknik anadolu liselerinde görev yapan öğretmenlerin algılarına göre, yöneticilerin algı yönetimi ile öğretmenlerin örgütsel iklim algıları arasındaki ilişkinin tespitini yapmaktır. Araştırmanın evrenini Bartın, Bolu, Düzce, Karabük ve Zonguldak illerinde yer alan mesleki ve teknik anadolu liselerinin öğretmenleri oluşturmuştur. Nicel, ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, kişisel bilgi formu, yönetici algı yönetimi ölçeği ve örgütsel iklim ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS Statistics 22 Paket Programı ve Microsoft Excel Tablo Programı kullanılmıştır. Betimsel analizlerin ardından yapılan normallik analizleri neticesinde; verilerin normal dağılmadığı tespit edildiğinden parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U, Kruskal Wallis H ve Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon testleri uygulanmıştır. Bulgulara göre; okul yöneticilerinin algı yönetimi ve boyutlarına yönelik öğretmen algıları“çoğu zaman”; örgütsel iklim, destekleyici müdür, kısıtlayıcı müdür, samimi öğretmen ve meslektaşlararası işbirlikçi öğretmen davranışları algıları“genellikle”; emredici müdür ve umursamaz öğretmen davranışı algıları“bazen”düzeyindedir. Okuldaki kıdem, okulun konumu, öğretmen sayısı ve yönetici sayısı bakımından yönetici algı yönetimi boyutlarına ilişkin algı düzeylerinde; cinsiyet, branş, mesleki tecrübe, okuldaki kıdem, öğretmen sayısı ve yönetici sayısı bakımından örgütsel iklim boyutlarına ilişkin algı düzeylerinde, anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Algı yönetimi ile örgütsel iklim arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde ilişki tespit edilirken, algı yönetimi boyutları ile destekleyici müdür davranışı arasında kuvvetli, samimi öğretmen ve meslektaşlararası işbirlikçi öğretmen davranışları arasında orta düzeyli ilişki bulunmuştur. Algı yönetimi boyutları ile kısıtlayıcı müdür ve umursamaz öğretmen davranışları arasında olumsuz ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between the perception management of the administrators and the organizational climate perceptions of the teachers according to the opinions of the teachers working in the vocational and technical Anatolian high schools located in five provinces in the Western Black Sea Region. The universe of the research consisted of the teachers of vocational and technical Anatolian high schools located in the provinces of Bartın, Bolu, Düzce, Karabük and Zonguldak. Personal information form, executive perception management scale and organizational climate scale were used in the study, in which quantitative correlational survey model was used. SPSS Statistics 22 Package Program and Microsoft Excel Spreadsheet Program were used for the analysis of the obtained data. As a result of the normality analyzes made after the descriptive analyses; Since it was determined that the data were not normally distributed, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H and Spearman Brown Rank Difference Correlation tests, which are non-parametric tests, were applied. According to the findings; Teachers' views on perception management dimensions of school administrators“most of the time”; organizational climate, supportive principal, restrictive principal, sincere teacher and inter-collegial collaborative teacher behavior views are“generally”; commanding principal and indifferent teacher behavior views are at the level of“sometimes”. Significant differences were found in the views on the dimensions of managerial perception management in terms of seniority in the school, the location of the school, the number of teachers, the number of administrators, and on the organizational climate dimensions in terms of gender, branch, professional experience, seniority at school, number of teachers and number of administrators. While a positive and high-level relationship was found between perception management and organizational climate, a strong relationship was found between perception management dimensions and supportive principal behavior, and a moderate relationship between sincere teacher and inter-collegial collaborative teacher behaviors. A negative relationship was found between the dimensions of perception management and the restrictive principal and indifferent teacher behaviors.