Reha Erdem sinemasına ekoeleştirel açıdan bir bakış; Doğa ve kültür dikotomisinin çözümlemesi
Ecocritical reading of Reha Erdem's movies; Analysis of nature and culture dichotomy
  1. Tez No: 568805
  2. Yazar: İPEK SAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN GÜL AKKOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüzde doğanın tahribatı arttıkça, bu durum roman, film, dizi gibi anlatılara konu olmaktadır. Bu anlatılarda doğanın geleceği konusunda endişeler gösterilmektedir. Çevre krizinin yükselmesiyle, bu anlatılar da çoğalmaktadır. Böylelikle, önceleri salt doğa bilimlerinin araştırma alanı olan ekoloji, kültürün alanına da girmiştir. İklim ve coğrafi koşulların kültürün gelişimi üzerindeki etkilerini inceleyen araştırma alanı olan Kültürel ekoloji içinde, kültür üretimleri çevre ve insan ilişkisini temel alacak şekilde incelenmektedir. Bu çalışmada Ekoeleştirel çözümleme ile Reha Erdem'in filmlerinin okuması yapılmıştır. Zapf'ın Kültürel Ekoloji Olarak Edebiyat ve Gürses'in Kültürel Ekoloji Olarak Sinema kavramları bu çalışmanın dayanakları arasında yer almıştır. Tezde sinema sanatının temelindeki doğa ve kültür dikotomisi Reha Erdem filmlerinde irdelenmiştir. Yapılan araştırmada Reha Erdem filmlerinin bu açıdan incelenebileceği saptanmıştır. Dolayısıyla yönetmenin filmleri çalışmanın araştırma alanı olarak belirlenmiştir. Reha Erdem filmleri arasından, Kosmos (2009), Şarkı Söyleyen Kadınlar (2013), Koca Dünya (2016), Jin (2012), Hayat Var (2008) ve Beş Vakit (2006) filmleri ise bu çalışmanın örneklemi olarak belirlenmiştir. Literatür taraması kısmında Ekoeleştiri kavramının tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Bu nedenle, Ekoeleştirinin araştırma alanlarından biri olan bilimsel paradigmalar içindeki konumu irdelenmiştir. Ayrıca Kültürel Ekolojinin edebiyat, mitoloji ve sinema gibi kültür üretiminin farklı alanları ile ilgili olan ilgisi tezin alan araştırması kısmına temel oluşturmak üzere incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today as the environmental destruction scales up, narratives such as novels, movies and tv serials tackle this subject more and more. These narratives manifest anxiety for the future of nature. As the environmental crisis worsens, the number of these narratives increases too. Thus, what used to be the investigation matter of solely the natural sciences, has also entered the field of culture. Within the field of Cultural Ecology, which analyzes the effects of climate conditions and geographical circumstances on the development of culture, the cultural outputs are studied based on the interaction of humankind and the environment. This study carries out an ecocritical reading of the movies of Reha Erdem. The main concepts of the study are, 'Literature as Cultural Ecology' by Zapf and 'Cinema as Cultural Ecology' by Gürses. This study investigates the dichotomy in the foundation of cinema via the movies of Reha Erdem. The literature research of this study affirms that, the movies of Reha Erdem can be analyzed from this point of view. Hence the movies of the director, are established as the research subject. The sample of the study are Kosmos (2009), Şarkı Söyleyen Kadınlar (2013), Koca Dünya (2016), Jin (2012), Hayat Var (2008) and Beş Vakit (2006). The historical evolution of Ecocritism is analyzed in the literature review. The position of Ecocritism within the scientific paradigms is investigated. Furthermore, the connection of Cultural Ecology with fields such as literature, mythology and cinema is researched to provide foundation for the field research.