Reha Erdem sinemasında mizansen ve aksesuar kullanımı
The use of mise en scene and accessory in Reha Erdem cinema
  1. Tez No: 759518
  2. Yazar: GİZEM GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Görsel bir sanat olan sinemada, gelişiminden bu zamana kadar mizansen kavramı kullanılmıştır. Film öyküsünün ve karakterlerin anlatı içerisindeki etkisi mizansenin ögeleriyle pekiştirilmiştir. Olay örgüsü ile bağlantılı olarak kullanılan mekân, yaratılan dekor ve aydınlatma ile karakterlerin psikolojik durumları, sosyoekonomik özellikleri gibi kavramlar belirtilebilmektedir. Mizansenin bir parçası olan aksesuar, olay örgüsü ve karakterler üzerinden film anlatısına göre değişkenlik gösterebilir. Herhangi bir aksesuarın film türüne ve konusuna göre kullanımı, aksesuara kendi anlamı dışında bir anlam kazandırarak, olay örgüsü içerisinde ele alınan konunun, karakterin ya da mizansenin önemini değiştirebilir. Türk sinemasına önemli bir katkısı olan Reha Erdem, filmlerinde mizansen kurulumuna özen göstermiştir. Film anlatısını, karakterlerin yapısal özelliklerini ve sahne içerisindeki duyguyu mizansenin ögeleriyle bağdaştırmıştır. Anlatılmak istenen konuyu da tek bir aksesuar kullanarak olay örgüsüyle ilişkilendirmiştir. Bu çalışmanın amacı ise, Reha Erdem'in filmlerinde mizansen kurulumu ve aksesuarın nasıl kullanıldığını incelemektir. Çalışmada mizansenin ögeleri ve aksesuarın işlevleri incelenerek filmlerdeki önemi ele alınmıştır. Ardından, Reha Erdem'in filmlerinde mizansen ögelerinin ve bunun bir parçası olan aksesuarın nasıl kullanıldığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of mise en scene has been used since the development of cinema, which is a visual art. The effect of the fiction of the film and the characters in the narrative is reinforced with the elements of the mise en scene. With the space, decor and lighting used in connection with the plot, concepts such as the psychological states of the characters and their socioeconomic characteristics can be specified. The accessories, which are part of the mise en scene, may vary according to the narrative of the film through the plot and the characters. The use of any accessory in accordance with the genre and subject of the film can change the importance of the subject, character or mise en scene in the plot by giving the accessory a meaning other than its own meaning. Reha Erdem, who made an important contribution to Turkish cinema, gave importance to the setting of mise en scene in his films. He associated the film narrative, the structural features of the characters and the emotion in the scene with the elements of the mise en scene. He also associated the subject he dealt with in his films with the plot by using a single accessory. The purpose of this study is to examine how mise en scene and accessories are used in Reha Erdem's films. In the study, the elements of the mise en scene and the functions of the accessory were examined and their importance in the films was discussed. Then, how the mise en scene elements and accessories that are a part of it are used in Reha Erdem's films are discussed.