Mobbing ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Pamukkale Üniversitesi akademisyenlerine yönelik bir araştırma
Mobbing and organizational relationship: A study on Pamukkale University academicians
  1. Tez No: 568810
  2. Yazar: EYÜP ASRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BARUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mobbing ve örgütsel bağlılık kavramları iş hayatında her zaman önem arz eden kavramlardır. Çalışan insanlar mobbing ve örgütsel bağlılık olgularını çalışma hayatı boyunca en az bir defa hissetmiştir ve bu kavramların etkisinde kalmıştır. Kısıtlı iş imkânları, paylaşılamayan kaynaklar veya pozisyonlar, kişilerin birbirlerini çekememesi gibi nedenlerden dolayı psikolojik baskılar yani mobbing davranışları ortaya çıkar. Mobbing hem bireyi hem de örgütü olumsuz etkiler ve bundan dolayı hiçbir birey veya örgüt böyle bir olguyla yüzleşmek istemez. Örgütsel bağlılık, çalışanın çalıştığı örgüte karşı hissettiği duygusal bağdır, görünmeyen bir köprüdür, örgütün benimsenmesidir. Kişide oluşan bu benimseme, kişinin motivasyonunu, iş tatminini, verimliliğini olumlu yönde etkiler, hem kişiye hem de örgüte ciddi katkılarda bulunur. Çalışmanın amacı akademisyenlerin mobbinge maruz kalma düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında anlamı bir ilişkinin olup olmadığını incelemek, geçmişte yapılan araştırmaları desteklemek ve gelecekte yapılacak olan araştırmalara da yardımcı olmaktır. Araştırma, Denizli ilinde bulunan Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Kampüsü'nde görev yapan akademisyenler üzerinde yapılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak uygulanan, demografik sorularla başlayıp, mobbing ve örgütsel bağlılık ölçeği sorularıyla sonlanan online anket sonuçları değerlendirilmiştir. SPSS programı kullanılarak analiz edilen veriler, akademisyenlerin mobbing davranışlarına maruz kalmadığını, örgütsel bağlılıklarının yüksek olduğunu göstermektedir. Diğer yandan mobbing ve örgütsel bağlılık arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkinin var olduğu, cinsiyet, medeni durum, ünvanlar gibi diğer demografik özellikler ile mobbing ve örgütsel bağlılık olguları arasında da anlamlı bir farkın olmadığı sonucu da çıkmıştır. Araştırmada çıkan sonuçlar, literatürde geçmişte yapılmış araştırmaların sonuçlarıyla benzerdir, bu sonuçlarını destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Mobbing and organizational commitment knowledge are always important concepts in business life. Working people felt at least one assumption of mobbing and organizational commitment during the study period and were influenced by these concepts. Mobbing behavior occurs due to reasons such as limited job opportunities, resources or positions that cannot be shared, people cannot attract each other. Mobbing adversely affects both the individual and the organization, and therefore no individual or organization wants to face such a phenomenon. Organizational commitment is the emotional bond that the employee feels towards the organization in which he works, an invisible bridge, the adoption of the organization. This adoption affects the motivation, job satisfaction and productivity positively and makes serious contributions to both the person and the organization. The aim of the study was to investigate whether there is a meaningful relationship between the levels of mobbing and organizational commitment levels of academicians, to support past research and to assist future research. The research was carried out on academicians working at Kınıklı Campus of Pamukkale University in Denizli. The results of the online questionnaire, which started with demographic questions and ended with mobbing and organizational commitment scale questions, were evaluated using easy sampling method. The data analyzed using SPSS program shows that academicians are not exposed to mobbing behaviors and their organizational commitment is high. On the other hand, there is a negative relationship between mobbing and organizational commitment, gender, marital status, other demographic features such as titles and mobbing and found that there is no significant difference between organizational commitment cases. The results of the research are similar to the results of previous researches in the literature and they support these results.