Mobbing ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Ankara ilinde bir firma örneği
The relationship between mobbing and organizational commitment: An example of a company in the Ankara
  1. Tez No: 837718
  2. Yazar: ELİF FATMA KUZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mobbing ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin etkileri Ankara ilinde bulunan bir firmada çalışanlar üzerinde incelenecektir. Çalışanların mobbing ve örgütsel bağlılık algıları üzerindeki etkileri anket tekniği ile 90 firma çalışanın katılımıyla gerçekleşmiştir. Çalışanların mobbing ve örgütsel bağlılık algılarının demografik özellikleriyle beraber incelenmiş, mobbing ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişkinin var olmadığı sonucuna varılmıştır. Mobbing ve örgütsel bağlılık alt boyutları arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Örgütsel bağlılık alt boyutu devam bağlılığı ile mobbing alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Kurumun genç çalışanlara sahip olması ve kurumda geçirilen sürenin az olması örgütsel bağlılık algısının düşük oranda çıkmasına neden olduğu tespit edilmiş, örgütsel bağlılığı geliştirmeye yönelik araçlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This article will examine the effects of the relationship between mobbing and organizational commitment on employees in a company located in Ankara. The effects of mobbing perceptions and organizational commitment perceptions on employees were realized with the participation of 90 company employees with the survey technique. Mobbing perceptions and organizational commitment perceptions were examined together with the demographic characteristics of the employees. It has been proven that there is no significant relationship between mobbing and organizational commitment. In addition, the relationships between mobbing and organizational commitment sub-dimensions were also examined. Significant relationships were found between continuance commitment, which is the sub-dimension of organizational commitment, and mobbing sub-dimensions. It has been determined that the organization has young employees and the time spent in the organization is low, causing the perception of organizational commitment to be low. The keys to improving organizational commitment to the institution were suggested.