Çanakkale merkez, Çan ve Ezine ilçelerinde bulunan kadın kıyafetlerinde dival işi tekniği
Dival teknique in women's clothing in Çanakkale city centre and Çan and Ezine dictricts
  1. Tez No: 568815
  2. Yazar: GÜLCAN GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN SEMEN ERSÖZ UZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El ve Makine Nakışları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmanın konusu“Çanakkale Merkez, Çan ve Ezine İlçelerinde Bulunan Kadın Kıyafetlerinde Dival İşi Tekniği”olarak belirlenmiştir. Yapılan literatür taraması sonucunda Çanakkale il merkezi, Çan ve Ezine ilçelerinde bulunan dival işi tekniği ile işlenmiş kadın kıyafetleri ile ilgili daha önce bir araştırma yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle; Dival işi tekniği ile işlenmiş kıyafetler araştırılarak bir katalog oluşturulmuştur. Yapılan bu çalışma elde edinilen veriler ışığında şekillenmiş ve Dival İşi tekniğinin uygulandığı kıyafetler tür ve model özelliklerine göre farklılık gösteren ürünler üzerinde çalışılmıştır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; araştırmanın konusu, amacı ve önemi belirtilmiş, Çanakkale ili ile Çan ve Ezine ilçeleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Konu ile ilgili doğrudan bağlantı kurulan yayınlar, kitap ve tezler alfabetik sıraya göre düzenlenmiş; Dival İşi tekniğinin tanımı, yapılışı, uygulama alanları ile tarihçesi hakkında bilgiler verilmiştir. Yöntemin içeriğini oluşturan ikinci bölümde ise; araştırmanın modeli, evren ve örneklem seçimi, varsayımlar sınırlılıklar ve veri toplama tekniği ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Bulguların yer aldığı bölüm olan üçüncü bölümde ise; kaynak kişilerle yapılan mülakatlar sonucunda elde edilen bilgiler ve incelenen örnekler sistematik biçimde hazırlanmış özlem fişlerine kayıt edilmiştir. Genel ve detay fotoğrafları çekilen ve parşömen kâğıdına çizimleri yapılan örnekler, gözlem fişlerinin altına yerleştirilmiştir. Gözlem fişleri ile; incelenen örneklerin yapılış tarihi, ürünlerin koleksiyona geliş biçimi ve tarihi, günümüzdeki durumu, türleri, boyutları, kullanılan teknikler, malzeme, motif, kullanılan renkler ve kompozisyon özellikleri verilmiştir. İncelenen ürünlerin; tür, teknik, bezeme türleri, renk ve kompozisyon özellikleri araştırmanın dördüncü bölümü olan değerlendirme bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde incelenen ürünlerden elde edinilen bulgulardan yola çıkılarak ulaşılan veriler ile sistematik bir şekilde tablo ve grafik oluşturulmuştur. Beşinci bölüm araştırmanın sonuç bölümünden oluşmaktadır. Karşılaştırma ve değerlendirme çalışmaları araştırmanın sonuca ulaşmasını ve Çanakkale merkez, Çan ve Ezine ilçelerindeki kadın kıyafetlerindeki dival işi tekniğinin günümüzdeki durumu belgelendirilmesini sağlamıştır. Yapılan bu araştırma ile günümüzde yapımı azalan ve geniş kullanım alanı olmasına rağmen uğraştırıcı işlemeye hazırlık aşaması ve işleme yöntemi açısından eskisi kadar tercih edilmeyen Dival işi tekniğinin genç kuşağa tanıtılması, aktarılması, öneminin ve değerinin bilinmesi açısından faydalı bir çalışma olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the“Dival Technique in Women's Clothing in Çanakkale City Centre, and Çan and Ezine Districts”. A review of the literature suggests that there has not been any research on the women's clothes which were threaded with Dival technique in Çanakkale city centre, and Çan and Ezine districts. Therefore, a catalogue was created by investigating the clothes threaded with Dival technique. This study was based on the data obtained through this catalogue of clothes, and it focused on the clothes threaded with Dival technique which varied based on the type and model characteristics. This research consists of five chapters. In the first chapter, the topic, aim and importance of the research are stated, and overall information is given about city of Çanakkale and Çan and Ezine districts. Directly related publications, books and theses are organised in alphabetical order, and information about the definition, construction, application areas and history of Dival technique is given. The second chapter presents the methodology of the research which consisted of the research method, population and sample selection, hypotheses, limitations and data collection techniques. In the third chapter, the findings are presented. Data obtained from the interviews with the source people and the samples of clothes which had been examined were recorded in the systematically prepared observation slips. Samples of which overall and detailed photographs had been taken and drawings had been made on parchment papers were included under observation slips. Observation slips consisted of the information about construction date of the examined samples of clothes, the way the products were included in the collection and the date, current situation, types, dimensions, techniques used, materials, motifs, colours and composition properties. The types, techniques, decoration types, colour and composition characteristics of the clothes examined constitute the fourth chapter of the research. In this chapter, tables and graphs were created systematically with the data findings obtained from the clothes examined. The fifth chapter consists of the conclusion of the research. The comparison and evaluation studies have contributed to fill a gap in the literature by documenting the current state of the Dival technique in women's clothing in city centre of Çanakkale, and Çan and Ezine districts. As a practical implication, it is believed that this research will help in terms of recognizing, introducing and transferring the importance and value of the Dival technique, which is currently not preferred as much as it used to be in the past due to the demanding preparation and threading process, to future generations.