Muhasebe manipülasyonlarının kredi analistlerinin ve borsa yatırımcılarının değerlendirmeleri açısından incelenmesi
Investigation of accounting manipulations for the evaluation of credit analyzers and trader investors
- Tez No: 568816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüzde finansal tablo kullanıcılarının sayısındaki artış sebebiyle finansal tablodaki bilginin gerçeği yansıtması, doğru ve güvenilir olması büyük önem taşımaktadır. Çünkü karar vericilerin finansal tabloları doğru yorumlayabilmesi ve doğru bir karar verebilmeleri çok önemlidir. Ancak bu durumu engelleyen en önemli tehditlerden birisi mali tablolarda yapılan manipülasyonlardır. Bu araştırmanın amacı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bankaların ticari kredi biriminde çalışan personelin manipülasyona bakış açılarını ölçmek ve BİST imalat sektöründe faaliyette bulunan firmaların manipülasyon yapma ihtimalini ortaya koymaktır. Anket çalışmasından elde edilen bulgulara göre; işletmelerin kredi değerliliğinde seçilmiş 16 adet hesap kalemi içinde çok önemli olan kalem; Satışlar kalemi olarak tespit edilmiştir. Manipülasyona çok yatkın olan kalemin Stoklar hesap kalemi olduğu tespit edilmiştir. Kredi yetkililerinin kredi değerlendirme sürecinde, Giderlerin ve Karşılıkların Muhasebeleştirilmesinin finansal tablolarda en fazla karşılaşılan manipülasyon tekniği olduğu sonucuna varılmıştır. Beneish Modeli kullanılarak yapılan analizler sonucunda; 152 firmadan 30 tanesinin finansal bilgi manipülasyonuna başvurduğuna dair bir bulgu bulunmadığı, 45 firmanın finansal bilgi manipülasyonu yapmış olma olasılığı hakkında ciddi bulgular olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in the number of users of the financial statements, it is of utmost importance that the information in the financial statement reflects the truth, is accurate and reliable. Because it is important for the decision-makers to interpret the financial statements correctly and make the right decisions. But, one of the most important threats to this sitation is the manipulation in the financial statements. The aim of the research, based on this importance of manipulation credit and commercial banks in South East Anatolia region of the employees in the unit of manipulation measure and BIST companies in the manufacturing sector perspectives manipulation to reveal the possibility of making. According to the findings obtained from the survey study; The items that obtained very important within the 16 items selected in the creditworthiness of enterprises is Sales, The items which are very prone to manipulation were obtained as inventories. In the credit evaluation process, it was concluded that the most common method of manipulation is the recognition of expenses and provisions in the financial statements. According to the results of the second stage using the Beneish Model, there were no findings that 30 of the 152 firms had applied to manipulated financial information, and there were serious findings about the possibility of 45 firms having manipulated financial information.