Türk kamu yönetiminde etik ilkelerin yerleşmesine kamu denetçiliği kurumunun etkileri
The effects of ombudsman institution in terms of setting the ethical principles into public administration
  1. Tez No: 568828
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇILGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖZKARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Etik kavramı, ilk çağlardan günümüze kadar geçen süreçte tanımlanan ve toplumsal hayata yerleşmesi için çaba sarf edilen; kültürel ve sosyal anlamda toplumların, siyasal ve ekonomik anlamda ise devletlerin gelişimine katkı sunan; yanlışın karşısına doğru olarak konulan; değerler manzumesidir. Bu çalışma etik kavramının ve etik ilkelerin ülkemiz kamu yönetimi sisteminde yerleşmesinin tarihsel sürecini ve güncel konumunu tespit ederek, sistem içerisinde kalıcı olarak yerleşmesi açısından kurumların katkılarını Kamu Denetçiliği Kurumu özelinde incelemeyi ve ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla birinci bölümde; Etik ve Ombudsman kavramları farklı yönleri ele alınmış ve tahlilleri yapılmış, kamu yönetiminde etik ilkeler açıklanmış, Ombudsmanın iyi yönetim ilkeleri ile etik ilkelerin ortak noktaları ve benzerlikleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde; Türkiye'de kamu yönetiminde etik ile ilgili kanunlar ve yasalarla düzenlenen çerçeve, kurumlar ve tarihsel süreç analiz edilmiş, Türkiye'nin ombudsmanlık müessesesi olan Kamu Denetçiliği Kurumu'nun yapısı ve nitelikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Kamu Denetçiliği Kurumunun tavsiye kararları yoluyla, faaliyet raporları yoluyla ve kurumsal rolüyle Türkiye'de kamu yönetimi sistemine etik ilkelerin yerleşmesine sunduğu katkıya yer verilerek çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ethic is a notion which has been defined and made an effort in order to settle into social life since the early ages, it is fostering the communities in cultural and social sense; also fostering the governments in economic and politic sense. Ethic is a set of values which take a stand against fallacies. In this study, historical process and current status of ethic notion and ethical principles has been determined in our public administration. Contributions of public institutions are examined specific to Ombudsman Institution of Turkey in terms of settling the ethic notion into system permanently. For that purpose, in chapter one; ethic and ombudsman nations have been defined and analyzed, ethical principles in our public institutions have been stated and it has been emphasized that good governance principles of ombudsman institution are in harmony with ethical principles. In second chapter; the scientific researches which were done regarding ethic in public institution of Turkey has been analyzed and management structure and characteristics of the Ombudsman Institution has been viewed. In third chapter; contributions of Ombudsman Institution in terms of settling the ethical principles into public administration through the annual reports and decisions have been included.