Yetişkin bireylerin yeme bağımlılıklarının ve obezite durumunun karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comparative investigation of food addiction and obestiy status of adults
- Tez No: 568829
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yetişkin Bireylerin Yeme Bağımlılıklarının ve Obezite Durumunun Karşılaştırılmalı Olarak İncelenmesi Bu çalışma, yetişkin bireylerde yeme bağımlılığı durumunun belirlenmesi ve yeme bağımlılığının obezite ile ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tarama yöntemi kullanılarak yürütülen betimsel nitelikteki çalışmaya Beden Kütle İndeksi (BKİ) ≥25 kg/m² olan 19-64 yaş arası toplam 510 birey katılmıştır. Araştırmanın verileri, sosyo-demografik özellikler, sağlık durumu ve beslenme alışkanlıklarına yönelik soruların yer aldığı kişisel bilgi formu ve Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YFAS) kullanılarak elde edilmiştir. Veriler SPSS 22,0 paket programı kullanılarak uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırmada yeme bağımlılığı %38,8 olarak belirlenmiştir. Yeme bağımlılığı pre-obez bireylerde %30,8, I. derece obez bireylerde ise %32,8 olarak bulunmuştur. Katılımcıların yaşları, BKİ ve yeme bağımlılığı arasında ilişki saptanırken (p0.05). Katılımcıların aşırı yeme isteği uyandırdığı için veya aşırı yemekten dolayı sorun yaşadıkları besinler sırayla; ekmek (%69,2), çikolata (%68,2), patates kızartması (%38,4), şeker (%32,3), kola (%15,2), pasta (%13,1), simit (%10,1), pilav (%8,6), kurabiye (%6,1), tost (%5,1), cips (%24,7), pizza (%5,1) ve hamburgerdir (%4,0).
Özet (Çeviri)
A Comparative Investigation of Food Addiction and Obestiy Status of Adults This study was conducted to determine food addiction status of adult individuals and to investigate the relationship between food addiction and obesity. A total of 510 individuals between the ages of 19 and 64 with a Body Mass Index (BMI) ≥25 kg/m² participated in the descriptive study conducted using the survey method. The data of the study was obtained by using personal information form including questions about socio-demographic characteristics, health status and nutrition habits and Yale Food Addiction Scale (YFAS). Data were analyzed by using SPSS 22.0 package program with appropriate statistical methods. In the study, food addiction was determined as 38.8%. Food addiction was found to be 30.8% in pre-obese individuals and 32.8% in obese class I individuals. While there was a relationship between age, BMI, and food addiction (p 0.05). Foods that the participants had problems with because of the extreme desire to eat or because of excessive eating include: bread (69.2%), chocolate (68.2%), French fries (38.4%), sugar (32.3%), cola (15.2%), cake (13.1%), bagels (10,1%), rice (8,6%), cookies (6,1%), toast (5,1%), chips (24,7%), pizza (5,1%) and hamburger (4.0%).