Economic analysis multi-stage housing production model
Kademeli konut üretim modelinin ekonomik analizi
  1. Tez No: 56884
  2. Yazar: MUSTAFA KAAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
öz KADEMELİ KONUT ÜRETİM MODELİNİN EKONOMİK ANALİZİ Kaan, Mustafa Yüksek lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Talat Birgönül Ocak 1996, 170 sayfa Bu çalışmada ülkemizde düşük gelirli hane halklarının konut sahibi olabilmeleri için uygulanan sistemler incelenerek, bu sistemlerden TOKI (T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi) tarafından uygulanan finans modelinin çözüme yakınlığı görülmüş, buna karşın TOKI'ne getirdiği ilave finansal yük yüzünden TOKI'ni finansman problemine sürüklediği belirlenmiştir. Bu finansal sorunun yüklenici firmaları olumsuz yönde etkilediği, konut teslimat sürelerini geciktirdiği, konut üretim maliyetlerini artırdığı ve konut üretim kalitesini düşürdüğü gözlemlenmiştir.Mevcut durumda uygulanan konut finansman modellerine alternatif olarak, bu tez çalışması kapsamında çok katlı konut sistemlerine uygulanabilecek çekirdek konut modeli önerilmiş ve bu sistemin getirdiği avantaj ve esneklikler kullanılarak düşük gelirli hanehalklarının konut edinme sürecine katkıda bulunabileceği düşünülmüştür. Bu sistemin gerçekleştirilebilmesi için gerekli finansman modeli incelenmiş, önerilen bu sistemle ülkemizde uygulanan mevcut sistemler karşılaştırılmış ve kademeli yapılaşma yönteminin düşük gelirli hane halklarının konut sorununun çözümünde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Anahtar kelimeler : Çekirdek konut, Kademeli yapılaşma, Konut üretim ve finans modelleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ECONOMIC ANALYSIS OF MULTİ-STAGE HOUSING PROOUCTION MODEL Kaan, Mustafa M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Talat Birgönül January 1996, 170 pages With in the context of this research, the models currently used in Turkey established for the purpose of making low-income families house ovvners are examined and it has been observed that the model used by TOKI (Turkish Republic Prime Ministry, Mass Housing Administration) is exhibiting a satisfactory performance although it possesses certain financial problems. This financial burden originating from the subsidization effort brings severe financial limitations to the government and causes delays in the delivery of mass housing projects, increases construction cost of dwelling units and moreover reduces the quality of the construction. iiiThe core housing model proposed as an alternative to the existing housing finance system is applied to an hypothetical multi- storey housing block and in the light of the economic comparisons being conducted, it has been observed that this novel system could contribute to the housing ownership efforts of low-income families due to its built-in advantages and flexibilities. Comparison of multi-stage housing production model with the other models revealed that this system could be proposed as an alternative in seeking solutions for the housing problem of low income households. Keyvvords : Core housing, Multi-stage construction, Housing production and finance models.