Multimedia communications A Case study for virtual shopping
Çokluortam komünikasyonu bir sanal alışveriş uygulaması
- Tez No: 56885
- Danışmanlar: PROF. DR. METE SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
öz ÇOKLUORTAM KOMÜNİKASYONU: BİR SANAL ALIŞVERİŞ UYGULAMASI Ergin, M. Yiğit Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mete Severcan Ocak 1996, 112 sayfa Bu tez çalışmasında, market müşterilerinin bilgisayar aracılığıyla ofis ve evlerden alışveriş yapmalarım sağlayan bir Sanal Alışveriş Projesi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Proje, market bilgi servisi ve müşteri uygulamalarından oluşmaktadır. Bu programlar, CD-ROM ürünler katalogu ve bağlantılı bilgi güncelleştirme çalışmalarını kapsayan bir katalog kontrol servisini sunmaktadır. Bilgisayarlar arası bilgi aktarımı amacıyla telefon hatları ve modemler kullanılmıştır. Market operatörlerinin ürün bilgilerini oluşturmaları için güçlü bir arşiv sistemi gerçekleştirilmiştir. Bu proje geleceğin tam otomatik alışveriş sistemi için bir başlangıç noktasıdır. Bu sebeple, önerilen çalışma; iletişim, bilgi saklama veya kullanıcı etkileşimi alanlarında gerçekleştirilecek yeniliklerin sisteme ilavesi ile bilgisayar teknolojilerindeki gelişmelerden yararlanmak için son derece uygundur. Anahtar Sözcükler : Sanal Alışveriş, Çokluortam, Sayısal Video, Modem Komünikasyonları, Dosya Aktarım Protokolleri, Arşiv Sistemleri. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MULTIMEDIA COMMUNICATIONS: A CASE STUDY FOR VIRTUAL SHOPPING Ergin, M. Yiğit M.S., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mete Severcan January 1996, 112 pages In this study, a Virtual Shopping Project is designed and implemented to achieve computer aided remote shopping from private offices and houses. The project is composed of a market server and a customer application. It provides an automated cataloguing service that combines a CD-ROM catalog of products with on-line information updates. Public telephone networks and modems are used for data transmission between computers. A powerful database manager is implemented to allow market operators to organise their product informations. This project is the starting point of a fully automated shopping system of the future. The proposed study is, therefore, quite appropriate for development of such systems with the future improvements in computers, communications, data storage technologies or advancements in interactivity. Keywords : Virtual Shopping, Multimedia, Digital Video, Modem Communications, File Transfer Protocols, Database System. iii