10-15 yaş görme engelli öğrencilerde sportif eğitsel oyunların fiziksel gelişimlerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of sports educational games on 10-15 aged visually impaired students' physical development
  1. Tez No: 568883
  2. Yazar: CAHİT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞİRİNKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sportif eğitsel oyunların, Eurofit test bataryalarını kullanarak 10-15 yaş arasındaki görme engelli öğrencilerin fiziksel gelişimini etkileyip etkilemediğini incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırmanın evreni, Erzurum ilindeki ilk ve ortaokullarda 10-15 yaşları arasındaki görme engelli öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini Erzurum'da görme engelliler ilk ve ortaokullarında okuyan 65 öğrenci (40 kız ve 25 kız) oluşturmaktadır. Örneklem grubu kontrol ve deney grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol ve deney grubundaki öğrencilerin sayısı sırasıyla 33 (13 kız ve 20 erkek) ve 32 (12 kız ve 20 erkek) olarak belirlenmiştir. Çalışmaya başlamadan önce, söz konusu gruplara Eurofit test bataryaları uygulanmış ve sonuçlar ön testler olarak kaydedilmiştir. 16 haftalık özel bir çalışma sadece deney gurubundaki öğrencilere uygulandı. Çalışma sonucunda her iki gruba Eurofit test bataryaları tekrar uygulanmış olup, elde edilen sonuçlar son test olarak kaydedilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine whether sportive educational games affect the physical development of visually impaired students which are between the ages of 10-15 by using Eurofit test batteries. Material and Method: The population of the study consists of visually impaired students aged between 10-15 years in primary and secondary schools in Erzurum province. The sample of the study consisted of 65 students (40 boys and 25 girls) attending primary and secondary schools for the visually impaired in Erzurum. The sample group was divided into two groups as control and experimental groups. The number of students in the control and experimental groups was determined 33 (13 girls and 20 boys) and 32 (12 girls and 20 boys), respectively. Before starting the study, Eurofit test batteries were applied to the aforementioned groups and the results were recorded as pre-tests. A 16-week special training was only applied to the students in the experimental group. At the end of the study, Eurofit test batteries were re-applied to both groups and the results were recorded as final test. Obtained datas were compared as statically.