Psikolojik şiddetin (mobbing) sağlık çalışanları üzerine etkisi
Effects of mobbing on healthcare employees
- Tez No: 568904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Psychology, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mobbing kavramı, kanıtlanamayan suçlamalar, küçük düşürücü davranışlar, taciz boyutuna ulaşan davranışlar, psikolojik rahatsızlıklardan dolayı kişiyi çalıştığı kurumdan ve mesleğinden soğutmak amacı güden, bilerek, isteyerek ve art niyetli olarak uygulanan eylemler periyodunda oluşan bir süreçtir. Mobbing sürecinde kurbanı, sürecin sıklığı ve süresi önemli derece etkilemektedir. Doğrudan üzerinde titizlikle durulması gereken başka bir durum ise, mobbinge maruz kalan kişilerde, uygulamanın şiddetine ve süresine dayanma sıklığında farklılıklar olabileceğidir. Mobbing ile mücadele gücü arttıkça, uygulamanın şiddetinde ve saldırganların sayılarında bir artış da olabilmektedir. Mobbing uygulaması ile kişisel olarak mücadele etme konusunda yetersiz kalan, tek başına bırakılan ve bu davranışları göz ardı edemeyen kişiler ise,“benlik duygusunun kaybı”problemiyle karşılaşabilirler. Bu sebeple, mobbing sürecinin doğru biçimde çözümlenebilmesi ve her aşamasında gerekli ve etkili önlemlerin alınması önem arz etmektedir. Sağlık sektöründe, insan canının ön planda olması sebebiyle diğer sektörlerden ayrı tutulmaktadır. Sağlık sektöründe çalışanların karşılaştıkları problemler bu sektörün ilgi alanı sebebiyle büyük önem ifade etmektedir. Bu çalışmanın mobbing uygulamalarına karşı ilgiyi artırması, çalışanların uğradıkları periyodik yıldırma davranışlarını algılayıp mobbinge maruz kaldıklarını ayırt edebilmeleri için bu konuda farkındalık yaratılması, mobbing davranışlarına dair saptamalarda bulunup çözüm yolları sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of mobbing is a process that occurs during the period of actions that are carried out intentionally, purposefully and purposefully to cool the person from the institution and profession of which he / she is working because of psychological disorders. During the mobbing process, the victim has a significant impact on the frequency and duration of the process. Another situation that needs to be focused on is that in people exposed to mobbinge, there may be differences in the intensity and duration of the application. As the strength of the fight against mobbing increases, there may be an increase in the severity of the practice and the number of attackers. People who are not enough to fight personally with mobbing practice, who are left alone and cannot ignore these behaviors, may face the problem of“loss of self feeling”. For this reason, it is important that the mobbing process be properly resolved and that necessary and effective measures are taken at every stage. In the health sector, people are separated from the other sectors because of the fact that they are in the forefront. Problems faced by employees in the health sector are of great importance due to the interest of this sector. The aim of this study is to increase interest in mobbing practices, to raise awareness about mobbing behaviors in order to detect and differentiate them from those who are subjected to mobbinge, and to provide solutions to these problems.