Psikolojik şiddet uygulamalarının çalışanların iş tatminine etkisi: Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü örneği
Effect of the psychological violence on the emloyees' job satisfaction: The example of Eskişehir Local Health Authority
  1. Tez No: 228885
  2. Yazar: ÖNDER TEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Birey; psikolojik şiddet davranışları ile evde, okulda işte kısaca hayatın tüm alanlarında karşı karşıya kalmaktadır. Farkında olarak veya olmayarak bazen bu tür şiddetin mağduruyken bazen de uygulayıcısı olur. Hemen hemen her yerde psikolojik şiddet uygulamalarına birçok farklı şekillerde ve değişik nedenlerle maruz bırakılırız. Psikolojik şiddet uygulamalarına özellikle iş yerlerindeki şiddetli rekabet, artan iş stresi, şirketlerin çalışanlardan beklentilerinin ve buna paralel olarak çalışanlar üzerindeki baskının artması ile birlikte çok yoğun bir şekilde rastlanmaktadır.Psikolojik şiddet uygulamaları çalışanlarda birçok olumsuz etkiler ortaya çıkarmaktadır. Bu etkilerden birisi de iş tatminsizliğidir. İş tatmini, iş görenlerin bedensel ve zihinsel sağlıkları yanında, bireysel, fizyolojik ve ruhsal duygularının bir belirtisidir. Psikolojik şiddet uygulamalarının kendisi çalışanları hem fiziksek hem ruhsal yönden etkileyerek iş tatminsizliğine yol açabilmekte, aynı zamanda da örgütte neden olduğu yüksek stres, iletişim sorunları vb. gibi en direk yollarla iş tatminsizliğine neden olmaktadır.Araştırmada psikolojik şiddet uygulamalarının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır.Psikolojik şiddet özellikle sağlıksız örgütsel yapılarda, yani rollerin ve ilişkilerin belirsiz olduğu ve ileriyi görmenin fazla imkânlı olmadığı ortamlarda, daha çok bürokrasinin yüksek, iş güvencesinin fazla olduğu iş kollarında, kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda, okullarda ve sağlık sektöründe daha yaygın bir şekilde rastlanmaktadır.Bu nedenlerle Eskişehir İl sağlık Müdürlüğü Çalışanları üzerinde bir alan araştırması yapılmak üzere seçilmiştir. Yapılan anket ile araştırmanın nicel verileri elde edilmiş ve elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 13.0 for Windows programında faktör analizi yapılıp hangi tür psikolojik şiddet uygulamalarının iş tatminsizliğine yol açtığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individual faced with mobbing in all areas of the life as home, school and workplace. No matter it is consciously or unconsciously, sometimes an individual can be the victim or the initiator of such violence. We are mobbed in many different ways and reasons almost in all places. It is rigorously encountered that we are mobbed because of the tug of war at the workplace, increased job stress, expectations of the companies from the employees and concordantly, increasing the pressure on the employees.Psychological violence reveals very negative effects on employees. One of these effects is unsatisfying job. Job satisfaction is the indication of the employees? mental and physical health also individual, psychological and spiritual feelings. Mobbing affects employees? both in physical and spiritual respects in addition to these, it may cause to unsatisfied job by the direct influence such as communication problems and intense stress that will be occur in the organization.In this research, it is tried to exhibit the effects of the psychological violence on the employees? job satisfaction.It can be intensively faced with the mobbing especially at the healthcare field, schools, non-profit organizations and unfit organizations which have uncertain roles and relationships; it is not possible to know what will happen in the future, with high bureaucracy and job departments with more labor-job protection.For these reasons, it is chosen to make an area research on Eskişehir Local Health Authority Employees. Quantitative data of the survey and research were gained and with these data of which factor analysis was made on the program of SPSS 13.0 for Windows to understand what kind of mobbing cause to unsatisfied job.